KARSAN üretimi sağdan direksiyonlu e-JEST, Tokyo’da test sürüşü yaptı

Avrupa ile başladığı yolculuğu Kuzey Amerika pazarıyla büyüten Karsan, başta Japonya olmak üzere Doğu Asya pazarlarına girmeye hazırlanıyor

Nisan 2023’te Altech ile yapılan işbirliği anlaşması sonrası rotasını Japonya’ya çeviren Karsan, hafta içinde e-JEST’in lansmanını gerçekleştirdi. Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliğindeki lansman sonrası Karsan, e-JEST’in sağdan direksiyonlu modeli için Tokyo’da test sürüşü etkinliği düzenledi.

Başkentteki Prince Hotel garajından hareket eden e-JEST, Japonya’nın en yüksek yapılarından ünlü “Tokyo Tower” önüne geldiğinde fotoğraf çekildi. Şiba-koen bölgesindeki olağan trafik akışı içinde yaklaşık 40 dakika süren test sürüşünün ardından e-JEST, başlangıç noktasına geri döndü. Test sürüşünü gerçekleştiren Japon şoför İgaraşi Yuşi, araç önünde yaptığı açıklamada, e-JEST’in yol tutuş ve fren sistemlerinden memnun kaldığını aktardı.

“GELECEĞİN ANA ÜRÜNÜ”

Karsan, e-JEST’in sağdan direksiyonlu modeli için dün Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliğindeki lansman gerçekleştirmişti.

Programda konuşan KARSAN Japonya Distribütörü Altech Üst Yöneticisi (CEO) İkeya Toşişige, Japon firmanın Karsan ile ortaklığının önemini vurgulamıştı. Elektrikli otobüs pazarını geliştirmek için Karsan ile uzun vadeli çalışmayı planladıklarını kaydeden İkeya, e-JEST modelini “geleceğin ana ürünü” olarak nitelemişti.

TÜRK FİRMALARA MOTİVASYON

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, konuşmasında Karsan’ın otomotiv sektöründe öncü kabul edilen Japonya pazarına tanıtmasının verdiği heyecanı yaşadıklarını bildirmişti.

Karsan’ın, Japonya pazarındaki potansiyel başarısına değinen Güngen, bunun, Japon pazarına açılmalarına yönelik, diğer Türk firmalara motivasyon getirmesini ümit ettiğini dile getirmişti.

“2024 YILI İÇİN HEDEF 100 E-JEST@J”

Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş, “mobilitenin geleceğinde bir adım önde olmak” şeklinde nitelendirdiği vizyonla, toplu taşımaya yönelik mobilite çözümlerinde etkin bir sağlayıcılık hedeflediklerini söylemişti.

Baş, “Şimdi Karsan Japonya’da. Avrupalı bir marka için Japon pazarına girebilmek kolay değil ancak bunu başardık. 2024 yılı için hedef 100 e-JEST. Japonya ilk sırada ve diğer pazarlar da peşinden gelecek” demişti.

BMW ELEKTRİK ALTYAPISINA SAHİP KARSAN E-JEST 210 KİLOMETRE MENZİLE SAHİP

6 metrelik elektrikli şehir minibüsü Karsan e-JEST, markanın elektrik dönüşümünde lider model olarak dikkati çekiyor. 22 kişilik yolcu kapasitesine rağmen kompakt bir boyuta sahip olan e-JEST, gücünü BMW’nin 135 kW’lik elektrik motorundan alıyor. 88 kWh batarya kapasitesi ile 210 kilometreye kadar menzile sahip olan araç, hızlı şarj ile 1 saatte, ev tipi gece şarjı ile 4 saatte şarj olabiliyor.

Üstelik enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25 oranında kendi kendini de şarj edebiliyor. Yüksek manevra kabiliyeti, geniş iç mekânı, dinamik tasarımı ve rakiplerini geride bırakan tırmanma performansıyla ön plana çıkan Karsan e-JEST sunduğu sessiz yolculuklarla geleceğe ışık tutuyor. Araç kontrol sistemlerinin yer aldığı 10,1 inçlik dokunmatik ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Karsan e-JEST’in sağdan direksiyonlu versiyonu, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemiyle yolcularına binek araç konforu sunuyor. ESP’den Hillholder’a kadar aktif ve pasif güvenlik sürüş özelliklerini bir arada sunan e-JEST, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan sonra şimdi de Japonya’yı elektriklendiriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx