Dünyaca Ünlü Şirket Türkiye’deki Bu İlçeyi Gözüne Kestirdi: Her Yerinden Altın Fışkırıyor!

Küresel ölçekli madencilik yatırımları ile bilinen Centerra Gold şirketi, Türkiye’deki yatırımlarının önemli bir bölümünü Kayseri Develi bölgesine kaydırma aşamasında.

Bölgede yer alan Öksüt Madeni’nin işletmecisi olan ve bölgedeki arama ve çıkarma faaliyetlerini yürütmekle yetkili Centerra Gold’un Türkiye Ülke Müdürü Davit Bickford, sınırlarında altın yatakları bulunduran ülkelerin ekonomik açıdan oldukça şanslı olduğuna dikkat çekti.

Dünya Altın Konseyi’nin Kasım ayının başında 31 üye şirketinin 2021 senesindeki doğrudan mali katkısının büyüklüğünü ölçmeye yardımcı olmayı hedefleyen bir rapor açıkladığını hatırlatan Bickford, “Rapor, Dünya Altın Konseyi (WGC) üyesi şirketlerin, ev sahibi ülke ekonomilerine 2021 yılı boyunca toplam 57,5 milyar dolar katkıda bulunduğunu gösterdi. Bunun 35,4 milyar doları ülke içi tedarikçilere yapılan ödemelerden, 11,7 milyar doları çalışanlara yapılan ödemelerden, 10 milyar doları hükümetlere yapılan vergi ödemelerinden ve 450 milyon doları topluluklara yapılan ödemelerden oluşuyor” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN MADEN POTANSİYELİ ARTIK KÜRESEL ÖLÇEKTE”

Tetis mineral kuşağının Türkiye’den Romanya ile Sırbistan’a uzanan kısmının, keşfedilecek ilk 10 küresel sıcak noktadan biri olarak tamamlandığına vurgu yapan Bickford, “Yirmi yıl önce bu alan, yaygın olarak tanınan bir mineral kuşağı değildi. Bu değişiklik, Türkiye’nin maden potansiyelinin artık küresel ölçekte ölçüldüğünün altını çiziyor.

Kendi sektörümüz adına konuşursak Türkiye’nin şu anda 40 ton civarında olan yıllık altın üretiminin 100 tonlara ulaşmasının mümkün olduğunu düşünüyoruz” diyen David Bickford, Türkiye’de faaliyet gösteren 20’ye yakın altın madeni operasyonu olduğunu söyledi. Bickford “Bu büyük bir başarı ancak sektörü büyütmek için yeni keşifler yapılması gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin altın talebi 9 aylık dönemde 159,3 tona ulaştı. Bu rakamlar son 10 yılın en yüksek seviyesi. Sektördeki büyüme ithalata bağımlılığı daha da azaltacak ve Türkiye ekonomisini güçlendirecektir” dedi.

KAYSERİ DEVELİ’DE 35 TON REZERV BULUNUYOR

Üretimde bulundukları ilçedeki altın potansiyeline dikkat çeken Bickford, Develi’deki madende 35 ton rezervleri olduğunu söyledi. Öksüt’te bu sene 5,5-6 ton arasında üretim yapma hedefleri olduğunu aktaran Bickford, Öksüt’ün Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nca Türkiye’de finans desteği sağlanan ilk maden projesi olduğunu da vurguladı.

Bölgede istihdam sağlayan en önemli kuruluş olduklarına da dikkat çeken Bickford, “Şu anda müteahhitler dahil yaklaşık 1.200 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çoğu Develi ilçesinden istihdam ediliyor. Mevcut kadın çalışan oranımız ise yüzde 15. Bizim sektörümüzün ortalaması ise yüzde 7” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx