Dolar Kuru Tarihinde Bir İlk: 4 Yılın Ardından, İlk Kez Oluyor

ABD doları, COVID-19 pandemisinin başladığı 2020 yılından bu yana, ABD Merkez Bankası’nın jeopolitik ve jeostratejik değişikliklerle birlikte yavaşlayan enflasyon nedeniyle 2024’te faiz indirimine gideceği beklentileriyle değer kaybetti. Bu durum, dolar endeksinin 2021’de yüzde 6,3 ve 2022’de yüzde 8,07 artışa rağmen, geçen yılın dördüncü çeyreğinde meydana gelen düşüşle dikkat çekiyor.

Fed’in Aralık ayındaki toplantısında benimsediği “güvercin” ton ve 2024’te toplam 75 baz puanlık faiz indirimini öngörmesi, doların değer kaybetmesine neden oldu. Ancak, Fed’in faiz indirimleri konusundaki belirsizlik ve yüksek faiz oranlarının devam edeceğine dair tutanaklar, dolar endeksinin inişli çıkışlı bir seyir izlemesine yol açtı.

Rusya-Ukrayna krizi gibi jeopolitik faktörler ve ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları, doların ticaret ve finans alanındaki hegemonyasını zorluyor. Güçlü dolar, faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda gelişmekte olan ülkeler için maliyetli olabilir.

Uzmanlar, ABD’deki zayıf makroekonomik göstergeler nedeniyle doların 2024’te de zayıf seyrini sürdüreceğini öngörüyor. Fed’in faiz indirimlerinin zamanlaması konusundaki belirsizlik devam ederken, enflasyonun düşmesini önlemek veya ekonomik büyümenin yavaşlaması durumunda yapılacak ilk indirim belirsizliği artırıyor.

Sterlin, dolar karşısında 2023’te yüzde 5,2 değer kazanarak 2017’den bu yana en büyük yükselişini yaşarken, Euro ise iki yılın ardından dolar karşısında yüzde 3,1 değer kazandı. ABD doları, küresel rezerv para birimi olarak konumunu koruyarak IMF’ye göre küresel döviz rezervlerinin yüzde 59’unu oluşturdu.

Oxford Economics baş analisti John Canavan, dolar endeksinin geçen yılı %2’den fazla düşüşle tamamladığını ve 2023 için belirgin bir yönün olmadığını belirtiyor. Merkez bankalarının faiz oranlarındaki değişiklikleri takip ederken, Fed’in faiz indirimleri konusundaki beklentilerin diğer bankaları etkilediğine dikkat çekiyor.

ABD enflasyonundaki düşüş, Fed’in sıkılaştırmayı gevşetmeye başlayacağı ve para politikasını sonunda gevşeteceği beklentisini piyasalara vererek tahvil getirilerini artırdı. ABD doları, bu gelişmeler üzerine 2023’ün başındaki seviyelerinin altına geriledi. Doların para politikasındaki duruş, özellikle Fed’in beklentilerin ötesinde hızlı bir gevşeme yapmayacağı düşüncesiyle şekillenecek gibi görünüyor.

Uluslararası para birimleri ve merkez bankalarının faiz politikalarındaki değişimler, doların gelecekteki seyrini belirlemede önemli bir rol oynayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx