Dire Straits solisti Mark Knopfler’in gitarlarına rekor fiyat

Dire Straits solisti Mark Knopfler’in 120’den fazla gitarı ve amfisi açık artırmada 8 milyon pound’dan (yaklaşık 308 milyon lira) fazla fiyata satıldı.

İngiliz rock grubunun solisti, Christie’s Müzayede Evi’nde 50 yıllık kariyerinde yer alan enstrümanlarından bir seçkiyi satışa sundu. Knopfler’in elde edilen kazancın yüzde 25’ini hayır kurumları arasında eşit olarak paylaştıracağı belirtildi.

Knopfler, “Bu müzayede inanılmaz bir yolculuktu, bu çok sevilen enstrümanların yeni oyuncular ve yeni şarkılar bulmasının yanı sıra benim için çok şey ifade eden hayır kurumları için para toplamasından da çok memnunum. Bu gitarların pek çok insan için ne kadar önemli olduğuna tanık olmak yüreğimi ısıttı” dedi.

Londra’daki açık artırmada 61 ülkeden kayıtlı teklif sahibi görüldü. Satışın öncülüğünü Knopfler’in 1959 tarihli Vintage Gibson Les Paul Standard’ı gerçekleştirdi ve bu model 693 bin pound’a satılırken yeni bir dünya müzayede rekoru kırdı.

Knopfler’in 1984 yılında Dire Straits’in hit şarkısı Walk Of Life’ı kaydetmek için satın aldığı Red Schecter Telecaster ise 415 bin pound ile başka bir rekora imza attı.

Christie’s’in Londra’daki özel ve ikonik koleksiyonlardan sorumlu uzman başkanı Amelia Walker şunları söyledi: “Christie’s London son iki haftadır müzik ve heyecanla dolup taşıyor ve sergi dünyanın dört bir yanından hayranların ilgisini çekti. Açık artırmaya benzeri görülmemiş sayıda teklif sahibinin katılmak için kaydolduğu görüldü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx