Beyin tümörü nedeniyle ‘kesin ölüm’le karşı karşıya olan doktor ,dünyada ilk tedaviyi kendinde deniyor

Artık “kobay” gibi davranıyor ve kendi hayatını kurtarmak amacıyla dünyada ilk kez tedavi görüyor.
Pazartesi gecesi programında yolculuğunu paylaşacak olan ABC’nin “Avustralya Hikayesi”ne, “Bir fark yaratıp yaratamayacağımızı görmek için bana bu tümöre karşı savaşma şansı veren bir şey yapmak istiyorum” dedi.

Avustralyalı patolog Richard Scolyer, kendisine beyin tümörü teşhisi konulduktan sonra deneysel bir tedavi görüyor.

“Kendimi normal hissettim. Hiçbir semptomum yoktu” dedi bu yılın başlarında “A Current Affair”e.
Avustralya’ya geri döndükten ve testlerden geçtikten sonra kendisine Haziran ayında glioblastoma teşhisi konuldu; beyin kanserinin agresif ve ölümcül bir türü olan bu hastalık ona ortalama 14 ay ömür verecekti.
18 yıldır değişmeyen tedavi, genellikle ameliyatı, ardından radyasyon ve kemoterapiyi içeriyor.
Haber onun hayatını “alt üst etti”.

Sosyal medyada “Sadece benim için zor olmakla kalmadı, aynı zamanda büyük bir etki yarattı ve en yakınlarım için hayatı çok zorlaştırdı” dedi.
Acıyı hisseden pek çok kişiden biri, hayat kurtaran melanom çalışması nedeniyle Scolyer ile birlikte 2024 NSW Yılın Avustralyalısı seçilen arkadaşı ve tıbbi onkolog Georgina Long’du.
Uzmanlara danıştıktan sonra Profesör Long, Scolyer’in tümörü çıkarmak için yaptığı ameliyattan önce ve sonra uygulanacak kombinasyon immünoterapisine karar verdi.
Ayrıca ameliyattan sonra altı hafta radyoterapi görecek ve tümörle mücadele için kişiselleştirilmiş bir aşı uygulanacaktı.
Profesör Long, “Avustralya Hikayesi”ne şöyle konuştu: “Melanomda öncülük ettiğimiz her şeyi, kesinlikle her bilgi kırıntısını aldık ve bunu Richard’ın tümörüne attık.”
Scolyer tedavi yolculuğunu sosyal medyada belgeliyor.
Ancak dünyada ilk olan tedavi bir risk taşıyordu.
“Kimse ne yapacağını bilmiyordu, insanlar tedirgindi çünkü bu aslında hayatımın daha çabuk bitmesine sebep olabilirdi. Ancak kesin bir ölümle karşı karşıya kaldığınızda, bu benim için hiç düşünmeden olur,” dedi Scolyer, tedavinin diğer kanser hastaları için de bir fark yaratacağını umuyordu.
Tedaviye başladığından beri Scolyer yolculuğunu tüm dünyanın görmesi için sosyal medyada belgeledi.
Haziran ayında, tümörünün mümkün olduğu kadar büyük kısmının alınması için ameliyata girmeden önce hastane yatağındaki sinirlerini paylaştı. “Nasıl sonuçlanacağı konusunda endişeli ve gerginim ama emin ellerde olduğumu biliyorum.” dedi.
Tedaviden elde edilen ilk sonuçlar pozitifti ve bağışıklık hücrelerinin sayısının 10 kat arttığını gösteriyordu.
Bir hafta önce 56 yaşındaki adam, sosyal medyada yeni bir MRI taramasının “stabil veya muhtemelen iki ay öncesine göre daha iyi” olduğunu ortaya koyan bir güncelleme paylaştı.
“Prof Georgina Long’un neoadjuvan kombinasyon immünoterapisi +/-kişiye özel antikanser aşısı tedavi stratejisi olumlu bir etkiye sahip olabilir mi? Bunu bilmek için çok erken ama gelecek için büyük bir umut!” o yazdı.
Aktif kalmaya devam eden Scolyer, hafta sonu boyunca oğluyla birlikte 5K koşusunu tamamladığını ve kanser araştırmaları için fon toplamak amacıyla 56 mil yol kat ettiğini de paylaştı.
“Egzersiz yapmaktan keyif alıyorum ve bunun zihinsel sağlığım ve mutluluğum için iyi olduğunu düşünüyorum. Anemi geliştikçe egzersiz formum da iyileşiyor… Umarım #Tassie’deki 2024 İmza Turuna katılmayı umuyorum!” bir yazısında şunu yazdı.

Sonuçlar şu ana kadar cesaret verici olsa da Scolyer ve ekibi, “gerçekten kutlamadan” önce birkaç ay daha tutarlı kalıp kalmadıklarını görmek için beklediklerini söyledi.
Long, “Richard için çok fazla umut var ve onu uzun vadede istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx