Zülal Kalkandelen: ‘Mesleğimi yaptığım için uğradığım taciz ve hakaretler nedeniyle şikayetçiyim’

Gazetemiz muharriri Zülal Kalkandelen’in at yarışçıları ile iki yıldır süren davasının birinci duruşması dün yapıldı. Kalkandelen, 2020 yılında at yarışı kesimine dair yazdığı yazıdan sonra kendisine toplumsal medyada hakaret edenler hakkında kabahat duyurusunda bulunmuş ve kamu davası açılmıştı.

Kalkandelen’in avukatı Sıla Gürkan ile katıldığı duruşmaya sanıklar katılmadığı için zorla getirme müzekkeresi ile celbine, duruşmanın 26 Ocak 2023 tarihine bırakılmasına karar verildi.

Kalkandelen, dava hakkında şunları lisana getirdi:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, ‘mağdurun, ötekileştirilenin, güçsüzün, yoksulun’ ve ‘sesini duyuramayanların’ sesi olmayı, gazeteciliğin temel misyonları ortasında sayar.

Bu doğrultuda, reaksiyonlarını ve itirazlarını kendi lisanlarında, vücut lisanlarıyla ortaya koysalar da, insanların konuştuğu lisan ile sesini duyuramayan insan dışı hayvanların da medyadaki haberler aracılığıyla takviye alması gerekmektedir. Bu nedenle medyada bu konuya nazaran davranılması, hayvan haklarının daha geniş bölümlere yansıtılması için büyük değer taşımaktadır.

At yarışı, bahisçilerin ‘dört ayaklı darphane’ dedikleri atlar için sonu mevtle bitebilen, atlara insanların kumar ve sürat tutkusu yüzünden çeşitli eziyetlerin yapıldığı, yarışmak istemeyen atlara zulmedildiği, kamçılanarak koşturulduğu, pistlerde sakatlanan atların iğne ile öldürüldüğü şiddet dolu bir bölümdür. Herkesin para kazandığı at yarışlarında tek kaybeden, bunun bedelini vücudu ve canıyla ödeyen atlardır. Her yıl yüzlerce at yarışı pistlerinde, haralarda ve hipodromlarda, birileri para kazansın, birileri de heyecan yaşasın diye can veriyor.

Medyada görmezden gelinen bu sömürüyü ortaya çıkarmak, hayvan özgürlüğünü savunan bir gazeteci ve muharrir olarak benim sorumluluğumdur.

Bu niyetten hareketle, at yarışına dair müşahedelerimi yerinde yaparak kaleme aldığım ‘At Yarışının Gerisindeki Sistematik Zulüm’ başlıklı yazım 2 Haziran 2020’de Cumhuriyet gazetesinde yayınlandıktan sonra, toplumsal medyada şahsıma yönelik olarak günlerce, son derece yakışıksız hakaretler ve küfürler edilmiş, tehditler yöneltilmiş, meslek etiğime taarruzda bulunulmuş ve onurumu zedeleyici cinsiyetçi paylaşımlar ruhsal şiddet düzeyine varmıştır.

Bu olay nedeniyle savcılığa iki yıl evvel toplu cürüm duyurusunda bulundum. Teslim ettiğim belgede şikayete mevzu olan birçok paylaşım vardı fakat burada ismi geçen birtakım sanıklara kamu davası açıldığını öğrendim. Paylaşımları yapanlardan bir gazeteci olarak mesleğimi yaptığım için uğradığım taciz ve hakaretler nedeniyle şikayetçiyim. Bu dava aracılığıyla da topluma hayvan yarıştırmanın, dövüştürmenin yahut güreştirmenin zulüm olduğunu duyurmayı misyon bilirim.”

Related Posts

Ukrayna’daki referandum sonuçlandı

AYRINTILAR GELECEK ..

Polisevi saldırısı: EGM’den 22 hesap hakkında isimli süreç

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Mersin Mezitli’deki Polisevi’ne düzenlenen taarruzla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, akınla …

Dünyadaki palmiye ağaçlarının yarısından fazlası tehlikede: Milyonlarca kişi yoksulluğa itilebilir

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma dünyadaki palmiye ağaçlarının yarısından fazlasının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gösterdi …

Putin, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı Snowden’a vatandaşlık verdi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden’a Rusya vatandaşlığı verdi. Putin tarafından …

Kırmızı Kutu Kral’a geçti

Buckingham Sarayı’ndaki 18. Yüzyıl Odası’nda çekilen fotoğrafta, 73 yaşındaki Kral, Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin …

Van’da evlat nöbeti 45’inci haftaya girdi

Diyarbakır’da terör örgütü tarafından dağa kaçırılan ailelerin oturma hareketiyle başlayan nöbet ülkenin öteki yerlerinde de devam ediyor. Van …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.