TikTok, mobil oyun desteğini geliştiriyor!

Son zamanların en popüler sosyal medya platformu olan TikTok, yeni bir yol izliyor. Şirket, platformda oynanabilen ve içerik üreticilerinin videolarıyla keşfetmenin mümkün olduğu ‘mini oyunlar’ etkinliği gerçekleştirdi. TikTok, mobil oyun desteği için birkaç hafta önce yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı onayladı.

TikTok, yeni oyun geliştiricileriyle görüştü

Sosyal medya devi TikTok, gücünü oyun sektöründe de kullanmak için ilk olarak kasım ayında Zynga ile ortaklaşa bir oyun sektörüne gireceğini açıkladı. Açıklamanın ardından ise HTML5 oyunlarına genişlemek istediğini bildirdi. İki şirket daha sonrasında TikTok’a özel bir başlık olan ‘Disco Loco 3D’yi başlatmak amacıyla bir araya geldi.

Attığı adımların ardından TikTok benzer anlaşmalar için diğer oyun yapımcılarıyla görüşmeler yaptığını açıkladı. Oyun geliştiricileri arasında Vodoo, Nitro Games, FRVR, Aim Lab ve Lotem yer alıyor. Ek olarak daha büyük bir oyunun geleceğini de söyledi.

İddialara göre, başarılı olduğu takdirde şirketi, Apple ve Google’ın uygulama mağazalarında yer alan sıradan bir mobil oyun olarak görmek mümkün olacak. Habere göre, platformda video yayınlarken yerli mini oyunların bir listesini görmek mümkün olacak.

Aynı zamanda içerik üreticiler, yayınlanmadan önceki son ekranda, hashtag’ler, açıklama, konum ve daha fazlasının yanı sıra isteğe göre bağlantı da ekleyebilir. Örneğin üreticiler, BuzzFeed, Quizlet’in sınavları, Breathwork’ün nefes egzersizleri ve Rotten Tomato’nun derecelendirmeleri gibi diğer uygulamalara bağlantı verebilir.

Ekran görüntüsündeki aşamada bir içerik üretici, yeni oyunlardan birinin bağlantısını yayınladığı zaman, ortaya çıkan videoda kullanıcı adını üzerinde bir bağlantı şeklinde yer alıyor. Kullanıcılar o bölümden oyuna girebiliyor. Etkinlikteki HTML5 oyun başlıkları şu şekilde:

  • Basketball FRVR (FRVR tarafından)
  • Tap the Difference (Lotem tarafından)
  • Peek a Who (Nitro tarafından)
  • Pride Run (Voodoo tarafından)
  • Influencer Run (Voodoo tarafından)
  • Space Destroyer (Nitro tarafından)
  • Mr. Aim Lab’s Nightmare (Aims Labs tarafından)

TikTok, mobil oyun etkinliğini resmi olarak duyurmadı. Buna rağmen bir sözcü bu çabanın, birkaç hafta önce küresel pazarlarda teste girdiğini doğruladı. Aynı zamanda sözcü şu açıklamaları yaptı:

Her zaman platformumuzu zenginleştirmenin ve topluluğumuza değer katan yeni özellikleri ve entegrasyonları düzenli olarak test etmenin yollarını arıyoruz. Şu anda üçüncü taraf oyun geliştiricileri ve stüdyolarıyla entegrasyonlar yoluyla HTML5 oyununu TikTok’a getirmeyi araştırıyoruz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok, oyun alanında başarılı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Related Posts

Beren Saat’in Yer Aldığı Tüm Film ve Diziler

Yıllar önce yayınlanmış olmasına rağmen çoğu dizinin karakterleri veya replikleri günümüzde popülerliğini koruyor. Hatta bazı karakterler o kadar …

Instagram’da dikey fotoğraf periyodu başlıyor

Instagram, yeni bir özelliği test etmeye hazırlanıyor. Toplumsal medya platformunun lideri Adam Mosseri, haftalık Ask Me Everything programında …

NVIDIA, Bilgisayar Hediyeli Yarışmasının Kazananını Açıkladı

NVIDIA; geçtiğimiz günlerde başlattığı ve dijital sanatçıları bir araya getirdiği Nkreatif yarışmasının kazananlarını açıkladı. Yeni dönem …

HTC, metaverse’de anime avatarlar oluşturmak için Japon firmayla anlaştı

Metaverse, büyük şirketlerin de dahil olmasıyla adını sıkça duyurmaya devam ediyor. Geçen ay metaverse odaklı akıllı telefon olan HTC Desire …

Kozmostaki birinci yıldızları ‘görmek’ için yeni bir yol geliştirildi

Cambridge Üniversitesi Cambridge Üniversitesi öncülüğündeki araştırmacılar, Büyük Patlama’dan yaklaşık 378 bin yıl sonra kozmosu kaplayan …

Tannenberg Ücretsiz Oldu

Epic Games Store tarafından bu hafta ücretsiz olarak verilen oyun Tannenberg oldu. 32 TL değerindeki oyun, Wonder Boy: The Dragon’s Trap’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.