TFF Lideri Büyükekşi: Hakem atamalarında yapay zeka kullanmak istiyoruz

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, D Smart’ta Emre Bol’un moderatörlüğünü yaptığı “Bol’ca Futbol Özel” yayınında açıklamalarda bulundu.

Hakemler konusunda yapılacak değişiklikler ve yenilik planlarından bahseden Büyükekşi, “Başta MHK olmak üzere şuraları tekrar oluşturacağız. En büyük sorunun hakem atamaları ve hakem yanlışları üzere gözüküyor. Türkiye’de futbolun marka pahası tabana vurmuş durumda. Bu marka bedelini artırmamız gerekiyor. Merhum Hasan Doğan devrinde sağlanan itimat ortamını tekrar sağlamak istiyoruz. Hakemlerin prestijini üst çekip onlara olan itimadı artırmak istiyoruz. İnsanın yapacağı kısımları en aza indirmek istiyoruz. Bunun için de her alanda kriterler getirmek istiyoruz. TFF’nin kurumsallığını üst düzeye çekmek istiyoruz” diye konuştu.

Gözlemcileri stada göndermeden maç izletip rapor yazılmasını sağlamak istediklerini söyleyen Büyükekşi, “Bu raporu da yapay zeka kullanarak elde edilen bilgilerle birleştirip ona nazaran hakem notu oluşturmak istiyoruz. Hakem atamalarında da yapay zeka kullanmak istiyoruz. Hakemler için özel bir eğitim merkezi oluşturmayı planlıyoruz. ‘VAR’ hakemleri ile alandaki hakemleri ayırmayı planlıyoruz. Hakemlerin maç sayısını daha eşit dağıtmak istiyoruz. Gayemiz hakemlerin değil, futbolun konuşulduğu ortamı oluşturmak” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.