Sonbahar 2021 mevsimi doodle oldu.. Sonbahar ne zaman başlıyor ve bitiyor? Sonbahar mevsimi özellikleri..

Her özel gün için doodle hazırlayan Google Sonbahar mevsimini unutmadı ve kullanıcılarını hoş bir doodle ile karşıladı. Doodle tasarımında 22 Eylül ‘sonbahar mevsimi’ etiketi ile başta sonbahar dönümü olmak üzere sonbahar ile ilgili içerikler tek bir sayfada kullanıcılara sunuyor. Belirtilen bu tarihle birlikte Kuzey Yarım Küre’de yeşil örtünün kalkıp yerini sarıya bıraktığı döneme girilir. Gündüzler kısalarak geceler uzar. Dört mevsimden biridir. İşte Sonbahar mevsimine dair diğer detaylar..

SONBAHAR MEVSİMİ ÖZELLİKLERİ NELER?

Güz, hazan ve bağ bozumu adları ile de bilinen Sonbahar, yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. Bu dönemde gündüzler kısalır, geceler uzar. Güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisi durumundadır. Ağaçların yaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. İğne yapraklı ağaçlar yapraklarını dökmezler.

614acdf9214ed820f4090624

SONBAHAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Google’ın ana sayfasına taşıdığı Doodle’a giriş yapınca kullanıcıların karşısına Sonbahar’ın tarihleri olan 22 Eylül – 21 Aralık çıkıyor. Sonbahar Ekinoksu ise 23 Eylül’de başlar ve bu tarihte gece ve gündüz eşit olur.

SONBAHAR MEVSİMİ AYLARI

Kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir.  

Sonbahar ekinoksu nedir? Sonbahar ekinoksu ne zaman, etkileri neler?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir