Son Zamanlarda Popülaritesi Gittikçe Artan ChatGPT Dakikalar İçerisinde Yeni Bir Video Oyunu Üretebildi!

Akıllı yapay zeka teknolojisinin gün geçtikçe ilerlemesi ve her gün insanların yapabildiği şeyleri daha çok yapabilmesi oldukça merak uyandırıcı. ChatGPT’nin yapabildikleri insanları şaşırtmaya devam ediyor. OpenAI’ın yeni modeli GPT-4 kullanıcıları, kodlama yardımı olmadan Pong ve Snake gibi klasik oyunlar yaratmayı başarabildi. Son zamanlarda sosyal medyayı kasıp kavuran bu ChatGPT’nin yeni marifeti nasılmış gelin bakalım. ?

Kaynak: https://www.independent.co.uk/tech/ch…

Yeni yapay zeka teknolojisi ‘çok daha nüanslı talimatları’ bile işleme yeteneği ile dikkat çekti.

OpenAI geçtiğimiz günlerde yeni sürümü olan GPT-4’ü tanıtmıştı. Kullanıcılar kısa süre sonra bu iddiaları teste tabi tuttu ve dijital tasarımcı Ammaar Reshi, klasik cep telefonu oyunu Snake’in bir versiyonunu yeniden oluşturmak için ChatGPT kullandı ve 20 dakikadan daha kısa sürede güzel bir sonuç aldı.

Artık herkes canının istediği şekilde oyun tasarlayabilecek.

Oyunu sosyal medyada paylaştıktan sonra Reshi şunları ekledi; ‘Herkes artık kendi oyunlarını sadece tek tuşla tasarlayabilir!” ve bu sözlerin ardından GPT-4 viral oldu. 

Başka bir kullanıcı ise Pong benzeri bir oyun oluşturmasını istedi ve GPT-4 oyunu oluşturmak için kullanılabilecek bir komut dosyasıyla birlikte hangi kodlama dilinin kullanılacağına dair talimatlarla yanıt verdi.

Geliştirilmiş versiyonu ile GPT-4 görüntülere yanıt verme ve 25 bin kelimeye kadar işlem yapabilme yeteneğine sahip.

Bu rakamlar bir önceki versiyonu olan ChatGPT-3.5’un yaklaşık sekiz katı. Teknoloji şirketi, bir kağıda basit bir web sitesi tasarımı çizip, sistemden bu web sitesini gerçeğe dönüştürmesi için kod yazmasını istedikleri bir gösteri ile bu yeni sürümü tanıttı.

OpenAI ayrıca, abonelerin kullanırken yapay zekaya kendi biçtikleri bir kişilik verebileceklerini söyledi.

ChatGPT’den bir öğretmen gibi davranması istenerek bu kanıtlandı. Yapay zeka cevabı hemen söylemek yerine bir denklemi nasıl çözeceğini öğreterek kullanıcıya gösterdi. Ancak yazılımın aratacağınız içerikler konusunda sınırlamaları da mevcut.

Elbette bu yazılım bir insan gibi deneyimleri ile öğrenemiyor.

Örneğin, büyük ölçüde 2021 yılı öncesinde olmuş olan olaylar konusunda eğitildiği için Eylül 2021’den sonra olanlar hakkında bilgi sahibi değil. Sadece öğretildiği kadar hizmet sunabiliyor.

OpenAI şunları ekledi: “Gördüğümüz kullanım düzeyine bağlı olarak, GPT-4 büyük bir ilgi gördü. Bir noktada aboneliği olmayanların da deneyebilmesi için bir miktar ücretsiz GPT-4 hizmeti sunmayı umuyoruz.”

Firma yapacağı ortaklıklarla dil öğretmeyi ve tıpkı bir öğretmen gibi ders verebilmeyi hedefliyor.

”GPT-4 yeni görsel girdi yeteneği ile ‘Be My Eyes’ adında bir uygulama geliştirilmeyi planlanıyor. Sistem içinde gönüllü insanlar ile aynı düzeyde bağlam oluşturabilen görsel destekli bir ‘Sanal Gönüllü’ geliştirilmeye başlandı.’

Kullanıcı yorumları ise şu şekilde;

‘İstediğiniz her an size istediğiniz her şeyin bilgisini sunabiliyor. GPT-4 teknolojisi sadece içerikleri tanıyıp isimlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda bu malzemelerle neler yapabileceğinizi de analiz ediyor. Ondan yeni bir yemek tarifi oluşturmasını bile isteyebilirsiniz.”

Peki siz bir yapay zekanın oynamak için oyun oluşturabilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce insan eli değmesi bir başka mı oluyor ya da mesleklerimiz elimizden alacak mı? Yorumlarda buluşalım… ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir