Son dakika… Soylu’dan, Kılıçdaroğlu’nun ‘bayrak’ açıklamasına ilk yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’a giderek bölgede incelemelerde bulundu.

Alanda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Soylu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ankara’dan ‘Hatay’daki bayrakları kaldırın’ diye talimat geldi” açıklamasına ilk kez yanıt verdi.

BU BİR BAYRAK MERASİMİ DEĞİL”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını reddeden Soylu, “Bu bir bayrak merasimi değil. Bizi niye böyle açıklama yapmak zorunda bırakıyorlar. Gelip hemen bu meseleyi karıştırmanın, burada çalışan insnaları birbirine düşürmenin ne anlamı var? Burası siyasetin bu denli yapılabileceği bir yer değil. Ankara’da istediğiniz kadar yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Soylu şöyle konuştu:

* Bizi birbirimize düşüren bir anlayış ortaya koymasını çok yanlış buluyorum. Sayın Valimiz de burada. Sayın Kılıçdaroğlu, mezarlıkta bayrağın kaldırıldığı yönünde bir iddiada bulundu.

* Hepimizin sorumlulukları var. O mezarlık orada başından beri var. Eğer o mezarlıkta benim geldiğimden günden sonra arkadaşlar o bayrağı arkadaşlar açmamışsa, istediğin şeyi söyle. Ama sırf Kılıçdaroğlu geliyor diye, öyle bir şey olmaz… Bu bir bayrak merasimi değil.

* Bizi niye böyle açıklama yapmak zorunda bırakıyorlar. Gelip hemen bu meseleyi karıştırmanın, burada çalışan insnaları birbirine düşürmenin ne anlamı var? Mezarlık yerini Valimiz bulmuş, mezarlığı da Denizli Belediyesi açmış. Her şey olabilir. 

* “Talimatı o verdi, bu verdi” diye söylemeye ne gerek var? Bunlar üzerinden bu tartışmayı yapmayı doğru bulmadığımızı söylüyoruz.

* Kendisini gösterebilmek için başkasına karalama yapmamamız gereken bir dönemdeyiz. Burası siyasetin bu denli yapılabileceği bir yer değil. Ankara’da istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Allah milletimizden razı olsun.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte deprem felaketinde yıkımın yaşandığı Hatay’ı ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, bir mezarlıkta asılı olan Türk bayrağı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait bayrağın indirilmesi için Ankara’dan talimat verildiğini söyledi.

CHP lideri şöyle konuştu:

“Buraya gelirken mezarlıkları ziyaret ettik. Büyükşehir Belediyesi, Türk bayrağı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi bayraklarını asmış.  Ankara’dan talimat bayrakları kaldırın diye… Hayatımda hiçbir zaman bu kadar üzülmedim. Türk bayrağını indirin diyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bayrağını indirin diyor.  Hatay Büyükşehir Belediyesi başka bir devlete mi ait arkadaşlar? 

Emin olun önce inanmadım, böyle şey olmaz dedim. Ama bunun olur olduğunu görmek benim vicdanımda derin yaralar açtı.  Asla kabul etmiyoruz. Bayrağımıza sahip çıkmak namusumuzdur, vatanımıza sahip çıkmak da namusumuzdur. Depremde hayatını kaybettiği vatandaşların mezarlığı Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bir toplumu ayrıştırmak kadar tehlikeli bir şey yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir