Rusya’dan Mihail Gorbaçov’a veda! Cenaze törenine dünya liderlerinden sadece Viktor Orban katıldı…

30 Ağustos tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son lideri Mihail Gorbaçov’un cenaze töreni bugün Moskova’da Kremlin yakınlarındaki Sendikalar Evi’nde düzenlendi.

İNSANLAR KUYRUĞA GİRDİ

Cenaze törenine çok sayıda kişi katılırken ajansların geçtiği fotoğraflarda insanların cenaze töreninin düzenleneceği alan önünde kuyruklar oluşturduğu görüldü.

MUHAFIZ ASKERLER TABUTUN BAŞINDA NÖBET TUTTU

Gorbaçov’un tabutunun başında Rus bayrağının asılı olduğu ve iki muhafız askerinin nöbette beklediği görüldü.

Törenin yapıldığı salon uzun zamandır Rusya’daki üst düzey yetkililerin cenaze törenleri için kullanılıyor. Joseph Stalin’in cenaze töreni de 1953’te burada düzenlenmişti.

Törene katılan çok sayıda ünlü isim ve siyasetçi Gorbaçov’un ailesine taziye dileklerini iletti.

DÜNYA LİDERLERİNDEN SADECE VİKTOR ORBAN KATILDI

24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlatılan işgal sonrası dünyanın geri kalanından adeta tecrit edilen Rusya’daki törene dünya liderlerinden sadece Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldı.

Ukrayna savaşından önce Putin ile yakın ilişkileri olduğu bilinen Viktor Orban cevanze töreninde tabutun başında görüntülendi.

Kremlin’den yapılan açıklamada cenaze töreni için Rusya’ya gelen Macaristan Başbakanı Orban ve Putin arasında bir görüşme planlanmadığı açıklandı.

PUTİN TÖRENE KATILMIYOR

Gorbaçov’u, Sovyetler Birliği’nin dağılması sürecindeki rolü nedeniyle sık sık eleştiren Rusya Devlet Başkanı Putin’in programındaki yoğunluk nedeni ile cenaze törenine katılmayacağı açıklandı.

Putin Gorbaçov’a son vedasını Moskova Merkez Klinik Hastanesi’ne giderek gerçekleştirdi. Ajansların geçtiği görüntülerde, Putin’in hastane odasında duran tabutun üzerine kırmızı güller bıraktığı görüldü.

KARISININ YANINA GÖMÜLECEK

Gorbaçov’un cenazesi bugün düzenlenen tören sonrası 1999’da ölen eşi Raisa’nın da yattığı Novodeiçi Mezarlığı’na defnedilecek.

MİHAİL GARBAÇOV KİMDİR?

2 Mart 1931 yılında Kuzey Kafkasya kentlerinden Stavropol’de doğan Mihail Gorbaçov, 1955 tarihinde Moskova Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bu sırada Genç Komünistler Birliği’nde görev aldı. 1971 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komite üyeliğine seçildi. 1985’te Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel Sekreteri oldu. Ekim 1988 tarihinde Sovyetler Birliği’nin liderliğine seçilen Gorbaçov, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle de SSCB’nin son lideri olarak tarihe geçti. Gorbaçov 1990 yılında Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olurken Sovyetler Birliği döneminde dünyanın en büyük nükleer faciası olarak kayıtlara geçen Çernobil Nükleer faciası döneminde de büyük sorumluluklar almıştı.

Rusya Federasyonu’nun kuruluşundan sonra da aktif siyasete devam eden Gorbaçov, 1996 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerine katıldı. 10 adayın yarıştığı seçimlerde ancak 7’nci olabilen Gorbaçov, 2001’de Rusya Birleşik Sosyal Demokrat Partisi’ni kurdu. 2004 yılına kadar parti başkanlık görevini sürdüren Gorbaçov daha sonra siyasi partinin örgütlenmesinde de görev aldı. Son yıllarında hastalıklarla boğuşan Gorbaçov 30 Ağustos 2022 tarihinde hastalığa bağlı sebeplerden ötürü yaşamını yitirdi.

Related Posts

Ankara’da FETÖ soruşturmasında 16 gözaltı kararı

Ankara’da yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında 16 kuşkulu hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Cürümleri …

Emniyet’ten 81 vilayette kontrol: 642 kişi yakalandı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 81 vilayette başta terör kabahatleri olmak üzere aranan şüphelilerin yakalanması …

TOGG’dan fiyat açıklaması

Togg’dan yapılan açıklamada, “Markamız tarafından açıklanmış gibi gösterilerek; fiyat listesi, ön sipariş-satış kampanyası, kendisini Togg iş …

Suçüstü yakalanan hırsız, polis merkezinin kapısını yıktı

Kağıthane Çağlayan’da geçen yıl yaşanan olayın imajı ortaya çıktı. Bir hırsız, birinci olarak Doğan T.’nin konutuna çatıdan girerek konutta …

İsrail Başbakanı Lapid: Türkiye’ye büyükelçi atanması kıymetli adım

Lapid, İsrail hükümetinin haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ile bağlantılara değindi.Aralarında İsrail’in Ankara …

Diyarbakır’da PKK’nın finans kaynağına büyük darbe

İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır’da başlatılan Eren Abluka-34 Narko Terör Operasyonları ile terör örgütünün finans kaynaklarına darbe vurulmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.