Portekiz’de cuma namazı kılmak istedi, işten atıldı

Portekiz’de ikamet eden İbrahim Aybet, nisan ayında Teleperformance şirketi bünyesinde bir reklam projesinde müşteri temsilcisi olarak çalışmak üzere eğitime kabul edildi.

Portekiz vatandaşlığı da bulunan Aybek, cuma namazlarına gidebilmek için öğlen saatlerinde değişiklik talep etti.

Yöneticiden “Ya cumayı ya bu şirketi bırakacaksın. Birini seç.” cevabını alan Aybek, yöneticiye Portekiz’de bu türlü bir yaklaşım sergileyemeyeceğini, buna yönelik bir yasa olduğunu hatırlattığını söyledi.

“İslamofobik oldukları için mevzuyu büyüttüler”

AA’nın haberine nazaran; cuma namazına yönelik talebi sonrası şirkette kendisinin bulunduğu ünitede mobbinge maruz kaldığını belirten Aybek, yaşadıklarını şu tabirler ile anlattı:

“Ben müsaade istemiyorum, cami şirketin yanında. Öğle yemeği saatimi 13.30-14.30’da kullanmama müsaade verin’ diyorum. Öğle yemeği esasen 1 saat. Biz esasen esnek çalışma saati uygulanan bir şirkette çalışıyoruz. Bu hiç supervisor’a gitmeden kolay çözülebilecek bir bahisti ancak bunlar, İslamofobik oldukları için mevzuyu büyüttüler, en son tırmandırdılar ve olay işten çıkmama kadar geldi.”

Şirket hakkında idari soruşturma başlatıldı

Aybek, bunun bir özgürlük sorunu olduğunun altını çizdi. Kendisinin yaşadığı durumla ilgili şirkette idari soruşturma başlatıldığını ve bunun sonucunu beklediğini aktaran Aybek, “Burada yabancı düşmanlığıyla ilgili bir kurum var. Bu kuruma şikayette bulundum, talebim inceleniyor.” dedi.

Aybek, kurum içi idari soruşturma ve Yabancı Düşmanlığı Komitesi’ne yaptığı müracaatların sonuçlanmasının akabinde şirkete ve mobbing yapanlara farklı ayrı dava açmayı düşündüğünü lisana getirdi.

Teleperformance şirketine, Aybek’in işten çıkarılma münasebetlerini ve bunun Aybek’in cuma namazına yönelik talebiyle ilişkisi soruldu.

Teleperformance şirketi resmi kaynaklarından gönderilen yazıIı karşılıkta, Aybek’in şahsî haklarına hürmetten dolayı işten çıkarılmasına yol açan şartların açıklanamayacağı belirtilerek, “Hiçbir çalışanımızı dini tercihlerine nazaran işe almadığımızı ya da işten çıkarmadığımızı teyit edebiliriz.” sözü kullanıldı.

Aybek’in işten çıkarılmasının en önemli sebebi olarak ibadetine yönelik talebi mi olduğu sorusu üzerine şunlar kaydedildi:

“Aybek, işe alım sürecinde namaz kılmak için müsaade istedi. Onun çalışma programı da bu isteği doğrultusunda ibadet vakitlerine uygun olacak biçimde ayarlandı. İşe alım süreci tamamlanınca Teleperformance Portugal kendisini işe aldı. Sistemli performans değerlendirmelerinin akabinde yasal deneme müddetinde İbrahim Aybek’in mukavelesi feshedildi.”

Şirket kaynakları, Teleperformance’ta 35 lisanda hizmet veren 111 milletten 13 binden fazla çalışanın olduğunu aktararak, çalışanların dini görüşlerine, dini pratiklerine hürmet duyulduğunu ve ayrımcılık yapılmadığını savundu. Aybek’in durumu ülkede din ve ibadet özgürlüğü tartışmalarının da gündeme gelmesine yol açtı.

‘Deneme mühleti kontratı feshedildi’

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Diario Noticias (DN) da Aybek ile röportaj yaptı ve Teleperfomance şirketine hem Aybek’in işten çıkarılma sebeplerini sordu. Şirket, DN’ye gönderdiği karşılığında da rastgele bir neden belirtmezken, Aybek’in deneme müddetinde kontratının feshedildiğini kaydetti.

Related Posts

ABD: İranlı casus John Bolton’u öldürmeyi planladı

ABD Adalet Bakanlığı, İran İslam İhtilal Muhafızları Ordusu’nun bir üyesini, Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u öldürme …

Matematik köyüne kundaklama: Saldırganlar kamerada

Yangının çıkış anına ait görüntüler kameralara yansıdı. Yaşananlara tepki gösteren Nesin Matematik Köyü’nün kurucusu Ali Nesin, “Fidanlarımızı …

Emine Erdoğan, kadın büyükelçi ve büyükelçi eşleriyle buluştu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen yemek öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu, teşekkür konuşması yaptı …

Erden Timur: Galatasaray, Avrupa şampiyonu olacak

Galatasaray Sportif AŞ Lider Vekili Erden Timur, kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu. Mertens’i Juventus’un da istediğini söyleyen Timur …

TFF’den yabancı oyuncu kuralına yeni düzenleme

TFF İdare Konseyi, 2022-2023 Futbol Dönemi İlan Edilmesi Gereken Konular’ın “Süper Lig Futbolcu Uygunluğu” ve “TFF 1. Lig Futbolcu Uygunluğu”nda …

Van Gogh tablosundaki farklı ayrıntı yıllar sonra ortaya çıktı

Bir stant, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un meşhur tablosu “Ayçiçekleri”nde görünen vazonun şimdiye kadar yanlış bilinen özelliğini ortaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.