Petrolde nükleer muahede fiyatlaması gündemde: Brent petrol ne kadar oldu? (2 Eylül 2022)

Dün 95,67 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,36 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.38 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,70 artarak 93,93 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 88,17 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin yaklaşan toplantısı öncesi artan arz telaşları tesirli oldu.

Piyasalar, kümenin üretim siyasetini görüşeceği 5 Eylül’de yapılacak toplantısına odaklandı.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman da geçen hafta başında, OPEC+ kümesinin petrol fiyatlarında son devirde yaşanan düşüşlere karşılık üretimi kısmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

OPEC+ kümesi, evvelki toplantısında eylül ayı için beklenenden daha düşük bir üretim artışına giderek petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma kararı almıştı. Küme, temmuz ve ağustos aylarında ise günlük 648 bin varil üretim artışı hedeflemişti.

RUS PETROLÜNE TAVAN FİYAT UYGULAMASI GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR

Öte yandan, G7 maliye bakanlarının bugün bir ortaya gelerek Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını görüşmesi bekleniyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, uygulamanın hayata geçirilmesi konusunda kaydedilen değerli ilerlemeye ait optimist olduğunu söz etmişti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulanmasını destekleyen ülke ve şirketlere petrol ve petrol eseri satmayacaklarını belirmişti.

Talep tarafında ise agresif faiz artırımlarının ekonomileri yavaşlatacağı ve yakıt talebini azaltacağı tasaları ile Çin’de Kovid-19 tedbirlerinin sıkılaştırılması fiyatları aşağı taraflı baskılamaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 94,15 ile 94,71 dolar aralığının direnç, 93,59 ile 93,03 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Related Posts

Kremlin: Tavan fiyat çok yıkıcı bir etkiye sahip olabilir

Kremlin Sözcüsü Dmtiriy Peskov, Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne yönelik olası tavan …

TürkAkım operatörü: İhracat lisansımız iptal edildi, sevkiyatlar etkilenmeyecek

South Stream Transport B.V.’den yapılan yazılı açıklamada, AB’nin 2022 boyunca Rusya’ya ürün, teknoloji ve hizmet temin edilmesine yönelik …

Metrobüs hattındaki reklam alanları kiraya verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mülkiyeti, hüküm ve tasarrufu altında bulunan Beylikdüzü – Söğütlüçeşme (Kadıköy) Metrobüs hattı duraklarında …

Dolar Fed’le güçlenecek

Hilal SARI Para piyasaları ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yıl sonu itibariyle yüzde 4,25-4,5 düzeylerine yükseltmesini fiyatlıyor …

Hazine yarın iki tahvil ihalesi düzenleyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yarın 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Bakanlığın yayımladığı iç borç ihraç takvimine nazaran, birinci ihalede, 13 …

‘Sosyal konut’ müracaatında kimlik numarası sınırlaması kalkıyor

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” sosyal konut projesine başvurular, 14 Eylül’de gece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.