Orman yangınları, buzullar… İklim değişikliği uyku müddetini de kısaltacak

Bir araştırma, iklim değişikliği ve artan sıcaklıkların, 2100 yılına kadar gecede 10 dakika daha az uyumamıza sebebiyet vereceğini ortaya koydu.

İklim değişikliğinin şimdiden orman yangınları başlattığı ve buzulları erittiği biliniyor lakin yeni yapılan bir çalışma, insanları gece uykularından da yoksun edeceğini argüman ediyor.

İngiltere merkezli Daily Mail’in haberine nazaran, Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, uykumuz üzerindeki gelecekteki tesirleri kestirim etmek için beşerler tarafından giyilen uyku izleyicilerinden gelen global hava durumu bilgilerini ve bilgilerini incelediler.

Buna nazaran, 2099 yılına kadar, sıcaklıklar, kişi başına yılda 50 ila 58 saat uykuyu kısaltacak, bu da gece başına 10 dakikanın biraz altına tekabül ediyor.

One Earth’te yayınlanan çalışma, 30°C’den (86°F) daha sıcak olan gecelerde, uykunun ortalama 14 dakikanın biraz üzerinde azaldığını buldu.

Bilgiler, Antarktika hariç tüm kıtaları kapsayan 68 ülkede 47.000’den fazla yetişkinden 7 milyon gece uyku kaydını içeriyordu.

DAHA GEÇ UYUYUP DAHA ERKEN KALKACAĞIZ

Çalışmaya nazaran, sıcaklığın uyku kaybı üzerindeki tesirleri, Hindistan üzere düşük gelirli ülkelerde yaşayanların yanı sıra yaşlı yetişkinler ve bayanlar için kıymetli ölçüde daha büyük olacak.

Genel olarak, yetişkinler gelecekte daha geç uyuyacak, daha erken kalkacak ve bu da “birkaç olumsuz fizikî ve zihinsel sonuç” riskine neden olacak.

Daha yüksek global sıcaklıklar uyku saatlerimizi tüketecek zira bedenin çekirdek sıcaklığının uykuya dalmak için düşmesi gerekiyor. Uzmanlar, etrafımızdaki sıcaklıklar gitgide arttığı için bunu başarmanın zorlaşacağını belirtiyor.

 

 

Related Posts

OMIX Türkiye pazarı için yeni akıllı telefonları X400, X600 ve X700’i tanıttı

Hayatı kolaylaştıran akıllı teknolojileri erişilebilir fiyatlarla tüketici ile buluşturma hedefiyle geçen yıl Türkiye pazarına giren OMIX, son …

Khaby Lame, En Fazla Takip Edilen TikTok Kullanıcısı Oldu!

TikTok’ta popüler olmak için standart çizgiden gidilmesinin zorunlu olmadığını gösteren Khaby, bugün resmen tepeye oturdu. Sosyal medyada farklı …

Snapdragon 8+ Gen 1 kullanan birinci telefon Xiaomi 12 Ultra olacak

Qualcomm’un 2022 model amiral gemisi telefonlar için hazırladığı ve Snapdragon 888’in devamı niteliğindeki Snapdragon 8 Gen 1, birinci sefer …

Meta’dan yeni VR gözlük yorumu!

Meta, metaverse tanıtım videosunda fütüristik görünümlü bir VR gözlük konseptini gözler önüne serdi. Şirketin Quest adını verdiği modelinden …

DARPA, ABD ordusu için beyin içine yerleştirilebilen kara kutu geliştiriyor

The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), ABD ordusu için ileri teknoloji eserler üretmekten sorumlu ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı …

A4 Kağıtları Neden Küsuratlı Bir Boyuta Sahiptir?

Hemen hemen herkesin hayatında olan ürünler vardır. Sürekli gözümüzün önündedirler, ancak arkalarındaki matematiği pek düşünmeyiz. Mesela içecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.