Merkezini İngiltere’ye taşımaya hazırlanan enerji devi Royal Dutch Shell ismini değiştiriyor

İngiltere- Hollanda ortaklığındaki enerji devi Royal Dutch Shell, isim değişikliğine giderek, tamamen İngiliz şirketi olmaya hazırlanıyor.

İNGİLTERE’YE TAŞINACAK

Şirket, bu değişikliği hissedarlarının onayına sunacak. Ardından Lahey’deki merkez yönetim ofisi ve üst düzey yöneticileri İngiltere’ye taşınacak.

HOLLANDA HÜKÜMETİ MEMNUN DEĞİL

Hollanda hükümeti, Shell’in aldığı bu karardan memnun değil. Enerji şirketine göre bu plan, özellikle satın almalar konusunda daha hızlı ve daha esnek çalışma koşullarının sağlamayı amaçlıyor.

KRALİYET UNVANINI KAYBEDECEK

Royal Dutch isminden vazgeçecek olan şirket, değişiklikle birlikte “kraliyet” unvanını kaybedecek ve ticari faaliyetlerini sadece Shell adıyla sürdürecek.

ÜST YÖNETİM HOLLANDA’DAN AYRILACAK

Shell, değişiklik sonrası Hollanda’da da varlığını sürdürmeye devam edecek. Ancak üst düzey yönetim İngiltere’ye taşınacak. Şirketin CEO’su başta olmak üzere diğer üst yönetim Hollanda’dan ayrılacak. Shell hisseleri Amsterdam, Londra ve New York borsalarında işlem görmeye devam edecek.

Şirketin yönetim kurulu başkanı (CEO) Ben van Beurden, Shell’in Hollanda’ya güçlü bir şekilde bağlı kalacağını söyledi. Beurden, birçok insan için zor olan bu değişikliğin, şirketin stratejisini hızlandırmak için gerekli olduğunu vurguladı. Beurden’a göre bu değişiklik, Shell’i daha hızlı ve daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olacak.

“TATSIZ BİR SÜRPRİZ”

Şirket, yeni plan konusunda Pazar günü Hollanda hükümetini bilgilendirdi. Hükümet, Shell’in İngiltere’ye taşınma kararını, “tatsız bir sürpriz” olarak değerlendirdi. Geçici hükümetin Ekonomi Bakanı Stef Blok, “Bu planın istihdam, önemli yatırım kararları ve sürdürülebilirlik üzerindeki sonuçları hakkında Shell’in üst yönetimiyle görüşme halindeyiz. Bunlar son derece önemli” dedi.

Daha önce de Hollanda-İngiltere ortaklığındaki Unilever, Rotterdam’daki merkezini Londra’ya taşıyarak, kağıt üzerinde İngiliz şirketine dönüşme kararı almıştı.

#BizimÇocuklar Dünya Kupası Elemeleri G grubu son maçında #Karadağ ‘ı 2-1 mağlup etti ve play-off’larda mücadele hakkı elde etti.

????Sizce maçın futbolcusu kimdi?

— Haberler (@Haberler) November 16, 2021 BBCHaberi KaydetRelated Posts

TürkAkım operatörü: İhracat lisansımız iptal edildi, sevkiyatlar etkilenmeyecek

South Stream Transport B.V.’den yapılan yazılı açıklamada, AB’nin 2022 boyunca Rusya’ya ürün, teknoloji ve hizmet temin edilmesine yönelik …

Metrobüs hattındaki reklam alanları kiraya verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mülkiyeti, hüküm ve tasarrufu altında bulunan Beylikdüzü – Söğütlüçeşme (Kadıköy) Metrobüs hattı duraklarında …

Dolar Fed’le güçlenecek

Hilal SARI Para piyasaları ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yıl sonu itibariyle yüzde 4,25-4,5 düzeylerine yükseltmesini fiyatlıyor …

Hazine yarın iki tahvil ihalesi düzenleyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yarın 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Bakanlığın yayımladığı iç borç ihraç takvimine nazaran, birinci ihalede, 13 …

‘Sosyal konut’ müracaatında kimlik numarası sınırlaması kalkıyor

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” sosyal konut projesine başvurular, 14 Eylül’de gece …

Akkuyu’da transfer başladı! Şirket çalışanlara yazı gönderdi

Akkuyu Nükleer A.Ş temmuz ayında nükleer güç santralinin inşaatındaki ana yüklenici firma İçtaş ile kontratını feshetti. Fesih sürecine Türk ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.