Mahsa Amini’nin son imgeleri ortaya çıktı: Ahlak polisi tarafından katledilmişti

Mahsa Amini İran’da “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle 13 Eylül’de “ahlak polisleri” tarafından başşehir Tahran’da zorla gözaltına alındı.

İran devlet televizyonunca yayınlanan manzaralarda 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltı merkezinde kötüleştiği ve yere yığıldığı görülüyor.

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, Emini’nin cenazesi, ülkenin batısındaki Kürdistan eyaletine bağlı Sakkız kentinde toprağa verildi.

Sosyal medyada yayınlanan imgelerde, Emini’nin memleketi Sakkız kentinde cenaze merasimi sonrasında toplanan kümelerin, yetkililer aleyhinde sloganlar attıkları yer aldı.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı, cenaze sonrasında Senendec kentinde de protesto şovları düzenlendiğini duyurdu. Şovlar sırasında yetkililer aleyhinde slogan atan bireylere polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi.

GENÇ BAYANIN DARBEDİLDİĞİ İDDİASI

Başkent Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini’nin dün hayatını kaybetmesi ülkede infiale yol açtı.

Tepkiler üzerine Tahran Polisi tarafından yapılan açıklamada, İrşad devriyesinin Emini’yi bir saatlik “brifing” için karakola götürdüğü, genç bayanın burada birdenbire şuurunu kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği belirtilmişti.

Öte yandan İran devlet televizyonu tarafından yayınlanan manzaralarda, Emini’nin polis merkezine getirildikten sonra bir görevliyle konuştuktan sonra birdenbire kötüleşerek yere düşmesi yer alıyor.

Sosyal medyadaki aktivistler ise polisin, genç bayanın “aniden” şuurunu kaybettiği tarafındaki savunmasını reddederek, genç bayanın polis merkezine getirilmeden evvel darbedildiğini sav ediyor.

Hadisenin incelenmesi için Tahran Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir araştırma ve inceleme komitesi oluşturulurken, Tahran İsimli Tıp Müdürlüğü, genç bayanın mevt nedeniyle ilgili inceleme sonuçlarının 3 hafta içerisinde kamuoyuna açıklanacağını duyurdu.

REİSİ, HADİSENİN SORUŞTURULMASI İÇİN TALİMAT VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, hadisenin tüm boyutlarıyla soruşturulması için İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’ye talimat vermişti.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, toplumsal medya hesabından paylaştığı iletisinde, yaşanan acı hadiseden duyduğu üzüntüyü tabir ederek, “Hukuka, mantığa ve şeriata ters davranışlar durdurulmalı. İslam’ın ve devletin imajı daha fazla zedelenmemeli ve bu olayların failleri de uygun bir biçimde yargılanmalıdır.” tabirlerine yer vermişti.

Fars eyaleti milletvekili Celal Reşidi Kuçi de “Hukukumuzda hiçbir yerde başörtüsü uyarısı yahut cezalandırmak için bir kişinin darbedilmesine müsaade verilmemiştir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İran ihtilalinin önderi Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin torunu Hasan Humeyni ise hadisenin toplumun hislerini incittiğini ve yargının olayın faillerine karşı kayıtsız kalmaması gerektiğini belirtmişti.

SON MANZARALARI ORAYA ÇIKTI

Ahlak polisinin ‘saçı görünüyor’ gözaltına aldığı ve olayına akabinde hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin son anları ortaya çıktı. Genç kızın yerlerde sürüklendiği ve gözaltına direndiği imgeler iç acıttı.

Related Posts

Kırmızı Kutu Kral’a geçti

Buckingham Sarayı’ndaki 18. Yüzyıl Odası’nda çekilen fotoğrafta, 73 yaşındaki Kral, Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin …

Van’da evlat nöbeti 45’inci haftaya girdi

Diyarbakır’da terör örgütü tarafından dağa kaçırılan ailelerin oturma hareketiyle başlayan nöbet ülkenin öteki yerlerinde de devam ediyor. Van …

Son Dakika… Fenerbahçe’den açıklama: Hukuk uğraşımızı sürdüreceğiz

Fenerbahçe Kulübü resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. İşte Fenerbahçe’den yapılan açıklama: “3 Temmuz Kumpası’nın mağduru …

İmamoğlu: Her şartta sayın genel liderimizin yanındayım

CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de yaptığı “Şunu da artık bilmek zorundayım, siz hakikaten benimle birlikte misiniz? Artık karar verin …

Norveç, Rusya ile vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş gerekçesiyle askıya aldı. Göçmenlik Dairesi (UDI …

Meteoroloji’den bir ikaz daha: Beklenen yağış sele döştü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, hava sıcaklıkları düşüyor. Serin ve yağışlı havanın tesiri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.