Kripto Paralar Neden Tasfiye Görüyor? İşte Sebepleri!

Yatırımcılar ve işletmeler SEC’in Binance ve Coinbase borsalarına yönelik suçlamalarının sonuçlarını sindirirken kripto paralar için fiyat hareketleri aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Davalar, toplam likiditeyi azaltarak merkezi olmayan finans (DeFi) piyasalarını da etkiledi ve çoğu analist daha fazla acının yolda olduğuna inanmakta.

SEC merkezi borsaların peşine düşüyor

5 Haziran ve 6 Haziran tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kriptodaki en büyük merkezi borsalardan ikisi olan Binance ve Coinbase’e karşı hukuk davaları açtı. SEC, 100 milyar dolarlık değeri temsil eden 61 farklı kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Listelenen 61 tokendan biri Algorand idi. Gensler’in 2019’da “harika bir teknoloji” olarak adlandırdığı bir token, bu son yaptırım eylemiyle çelişiyor gibi duruyor.

Özellikle menkul kıymet olarak belirtilen diğer en iyi kripto tokenler arasında Binance USD, Binance Coin, Solana, Cardano, Polygon, Filecoin, Cosmos, The Sandbox, Decentraland, Axie Infinity ve COTI yer alıyor. Uygulama eylemleri, Binance.US’deki likiditeyi davadan bu yana yüzde 78 oranında düşürdü. Likiditenin azalmasına ek olarak, Binance borsası stablecoin, BTC ve Ether’de büyük bakiye düşüşleri gördü. Stablecoin bakiyeleri 5 Haziran’dan bu yana %20’nin üzerinde düşüş gösterdi.

Haber, Robinhood’un SEC’in menkul kıymet olarak listelediği tokenlerden üçünü delist etmesine yol açtı. Robinhood, kullanıcılara 26 Haziran’a kadar varlıklarını çekmeleri ya da zorla tasfiye edilmeleri için süre verdi. Bu, 1 hafta içinde üç coin arasında potansiyel olarak 2 milyar dolardan fazla paranın tasfiye edilebileceği anlamına geliyor. Son SEC eylemi, kripto varlıkların fiili kullanım durumuna ilişkin uzun bir anlaşmazlık, yanlış anlama veya güvensizlik geçmişine katkıda bulunuyor. FTX patlamasından sonra, bazıları ABD’li kanun yapıcıların kripto endüstrisine kızgın olduğunu düşünüyor. En son savaş, merkezi borsaların müşteri fonlarını nasıl kullanabileceği üzerine odaklanıyor.

Bitcoin fiyatı hisse senetlerinin gerisinde kaldı

Bugüne kadar, kripto fiyatları hala Dow ve S&P 500 ile yüksek korelasyona sahip ve çoğu büyük banka hala ABD’nin 2023’te bir noktada keskin bir durgunluk yaşamasını bekliyor. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri’nin borç tavanı anlaşmasından sonra büyük hisse senedi endekslerinin yıllık en yüksek seviyelere ulaşmasını engellemedi. SEC baskısı, hisse senetleri ve Bitcoin arasındaki uçurumu genişletiyor. Kripto varlık yatırım ürünleri, şikayetten bu yana 88 milyon doların üzerinde çıkışa tanık oldu.

U.S. Bank’ın 1.000’den fazla veri noktasını içeren analizine göre, ekonominin mevcut durumuna ilişkin yatırımcı duyarlılığı düşük kalmaya devam ediyor. U.S. Bank’ta Portföy Yöneticisi, Baş Hisse Senedi Stratejisti Terry Sandven, “Küçük ve orta ölçekli şirketlerin artan performansı dikkat çekici. Küçük ölçekli Russell 2000, Haziran ayının ilk iki gününde %4,6 artış göstererek S&P 500 ve NASDAQ Composite’in neredeyse iki katına ulaştı,” diyor.  Hisse senetlerindeki artışa rağmen, kripto fiyatları bu artışı takip etmiyor.

Kripto paralar için TVL ve hacim düşük kalıyor

Merkezi borsalara yönelik saldırı Bitcoin borsa giriş ve çıkışlarını da artırmıştır. Borsa girişleri satış tarafındaki baskının arttığını gösterirken, çıkışlar kendi kendini saklama varlıklarına özgü. Zincir üzerinde kendi kendine saklamaya yönelik net akış hareketine rağmen, DeFi büyümeye tanık olmadı. Kilitlenen toplam değer metriği (TVL), kripto piyasalarının sağlığını ve duyarlılığını incelemenin yaygın bir yoludur. DeFiLlama’ya göre, tüm protokollerdeki TVL 5 Nisan 2022’den bu yana 120 milyar dolar değer kaybetti. Bazı uzmanlara göre ağır makro rüzgarlar ve düşük hacim nedeniyle, kriptodaki dalgalanmanın öngörülebilir gelecekte de devam etmesi muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir