Kosova’dan geri adım: Sırbistan’la tansiyona neden olan karara erteleme

Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasına saatler kala Kosova ve Sırbistan ortasında tansiyon yükseldi. Kosova’nın kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da yükselen siren sesleri paniğe neden oldu. Yaşanan krizin akabinde Kosova Hükümeti, Sırbistan ile hudut geçişleri için getirdiği kararı bir ay ertelediğini açıkladı.

Sınır geçişleri kararına erteleme

Kosova Hükümetinin, ülkedeki Sırplara da ulusal araç plakası ve kimlik uygulamasını getiren, bu nedenle Sırbistan’la krize neden olan kararı bir ay ertelediği bildirildi. Kosova hükümetinden yapılan açıklamada, yarın hayata geçirilmesi planlanan Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olma zorunluluğun 1 Eylül’e kadar ertelediği söz edildi. Hükümetin, Kosovalı Sırpların bu akşam hudut geçişlerini kapatma aksiyonunu kınadığına işaret edilen açıklamada, bunların Sırbistan’ın başşehri Belgrad tarafından hazırlandığı ileri sürüldü.

Kosova ve Sırbistan’da tansiyon yükseldi

Kosova Başbakanı Abin Kurti geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında “Kosova’ya girecek Sırplara süreksiz kimlik verilecek, pasaportlarını değil bu kimlikleri kullanmaları gerekecek” tabirlerini kullanmıştı. Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulaması gerginliğe neden oldu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Biz barışı arayacağız fakat teslim olmayacağız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’daki Sırpların daha fazla zulme tolerans göstermeyeceğini belirtti. Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir hücum ya da kışkırtma olmayacağı tarafında kelam aldığına işaret eden Vucic, bu durumun, “Arnavutların yaptıklarından bağımsız olarak değişmeyeceğini”, lakin Sırpların da kendi meskenlerini koruyacaklarını kaydetti. Vucic, “Biz barışı arayacağız fakat söyleyeyim ki teslim olmayacağız.” biçiminde konuştu.

Sırbistan’ın hiçbir vakit bugünkünden daha karmaşık ve sıkıntı bir durumda olmadığını vurgulayan Vucic, Priştine idaresinin ise kendisini daima mağdur olarak göstermeye çalıştığını söyledi. Vucic, Kosova’daki Arnavutların, Başbakan Albin Kurti yüzünden sorun yaşadıklarını ve Batı’nın Kosova’da oluşabilecek hiçbir çatışmayı istemeyeceğini lisana getirdi. Ülkesinin çatışmalara neden olan ve çatışma isteyen taraf olmadığının altını çizen Vucic, “Sırbistan, (Slobodan) Miloşeviç ve (Boris) Tadiç vaktinde olduğu üzere kolaylıkla yenebileceğiniz bir ülke değil.” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic

Kosova’da siren sesleri

Kosova’nın kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da yükselen siren sesleri paniğe neden oldu. Siren seslerinin yarın yürürlüğe girecek olan süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasını protesto etmek emeliyle kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya davet etmek için çalındığı söz edildi.

Sırplar ayrıyeten, süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulamasını protesto etmek maksadıyla çok sayıda yolu trafiğe kapattı. Kosova polisi tarafından yapılan açıklamada, Sırbistan hududunda bulunan Yarinye ve Bırnyak hudut kapılarının yollardaki ablukalar nedeniyle kapatıldığı belirtilerek, vatandaşlardan alternatif hudut kapılarını kullanmaları daveti yapıldı.

NATO’nun Kosova gücü: Müdahaleye hazırız

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahaleye hazır olduğunu duyurdu. NATO’dan yapılan açıklamada, Kosova’nın kuzeyindeki güvenlik durumunun gergin olduğu belirtilerek, “KFOR, durumu yakından takip ediyor ve istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır.” sözü kullanıldı.

KFOR’un Kosova’daki tüm vatandaşların hareket özgürlüğü için çalıştığına işaret edilen açıklamada, “KFOR, alanda görünür ve güçlü bir duruş sergilemektedir. KFOR tüm muhataplarla irtibat halinde.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, KFOR’un Belgrad-Priştine Diyalog Sürecini desteklediği belirtilerek, “Diyaloğun devam etmesi değerli. Bu bölge barışı ve güvenliği için kıymetli. KFOR, Kosova’daki itimat ve huzuru sağlamak için gereken her türlü kıymeti alacaktır.” tabirine yer verildi.

Kosova Başbakanı Kurti, gerginlik için Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’i suçladı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginlikten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan’ın Kosova Sorumlusu Petar Petkoviç’i sorumlu tuttu. Kosova kamuoyunun Sırbistan medyasının tuzağına düşmemesini isteyen Kurti ayrıyeten, “Önümüzdeki günler ve haftalar kuvvetli ve problemli olabilir” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti

Kosova polisi: Tüm medyayı ve vatandaşları panik oluşturmaya meyilli geçersiz haberlere kapılmamaya davet ediyoruz

Kosova polisi, Sırbistan ile Kosova hududundaki tansiyona ait uydurma haber uyarısı yaptı. Kosova polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sırpların, Sırbistan ile Kosova ortasındaki Yarinye ve Brnyak’taki hudut kapılarına barikatlar kurmasının akabinde gerginlik kazanan durumu yakından takip edildiği belirtildi.
Açıklamada, ülkenin kuzeyindeki silah sesleri doğrulanarak, “Bazı bölgelerde polislerimize ateş açıldı. Olaylarda meyyit ve yaralı bulunmuyor. Sırplar, Arnavut vatandaşların canlarına ve mallarına kast etmeye çalıştı” sözlerine yer verildi

Mitroviça kentinin kuzeyinde, trafiğe kapatılan iki hudut kapısına götüren yolların trafiğe kapatıldığı belirtilen açıklamada, “Şimdiye kadar vatandaşlarda yahut rastgele bir polis memurunda rastgele bir yaralanma olduğuna dair resmi bir bilgi yok. Bu nedenle tüm medyayı ve vatandaşları, durumu istikrarsızlaştırmaya ve panik oluşturmaya meyilli geçersiz haberlere kapılmamaya davet ediyor ve çağırıyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıyeten Kosova polisinin, sistemi ve kamu güvenliğinin korunması ismine ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşların güvenliğini sağlamak için çaba gösterdiği vurgulandı.

Kosova-Sırbistan ortasındaki plaka gerginliği

Kosova ve Sırbistan ortasında 2016’da imzalanan hür trafik sirkülasyonu mutabakatının müddetinin 15 Eylül’de dolmasının akabinde Kosova hükümeti ülkede yalnızca Kosova plakalı araçların deveranının mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka koşulu getirmişti.

Kosova, Sırbistan idaresinin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine yıllardır müsaade vermemesine karşı aldığı karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine müsaade vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan süreksiz plaka veriyor.

Related Posts

Erdoğan mevsimsel demişti fiyatlar düşmedi: ‘Her şeyden kısıyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Nisan 2022’de kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zerzevat, meyve üretim kapasitesinin kâfi …

Kiranın ateşi düştü

Leyla İLHAN Türkiye genelinde son bir yılda yüzde 153, son 4 yılda yüzde 250 artış gösteren kiralar nedeniyle adliyeler kira ve tahliye …

Muhteşem Lig’de 2. haftanın hakemleri muhakkak oldu

Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Harika Lig 2. haftasında misyon alacak hakemleri açıkladı. Spor Toto Üstün Lig’in 2. hafta müsabakalarını …

ABD: İranlı casus John Bolton’u öldürmeyi planladı

ABD Adalet Bakanlığı, İran İslam İhtilal Muhafızları Ordusu’nun bir üyesini, Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u öldürme …

Matematik köyüne kundaklama: Saldırganlar kamerada

Yangının çıkış anına ait görüntüler kameralara yansıdı. Yaşananlara tepki gösteren Nesin Matematik Köyü’nün kurucusu Ali Nesin, “Fidanlarımızı …

Emine Erdoğan, kadın büyükelçi ve büyükelçi eşleriyle buluştu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen yemek öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu, teşekkür konuşması yaptı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.