Kolombiya-Ekvator-İtalya-Türkiye uyuşturucu rotası böyle çökertildi

Nihat Uludağ’ın açıklamaları şöyle:

Son yıllarda yapılmış en büyük en kapsamlı operasyon. Neden önemli? Biri kadın yedi uyuşturucu kartelinin lideri bu operasyonda gözaltına alındı. Ankara ve İstanbul narkotik suçlarla mücadele şubesi ekipleri, 2020 yılında bu çeteyi çökertebilmek için teknik ve fiziki takip çalışması başlattı. Tam 9 ay boyunca bu çete izlendi, takip edildi ama çete liderlerine bir türlü ulaşılamadı. Ama 25 Ocak günü Kolombiya’nın Bogota şehrinden uçakla 14 Şubat Sevgililer Günü’nü bahane edip çiçek kolilerinin içine gizlenmiş uyuşturucu sevkiyatının yapıldığı belirlendi. O uçak izleniyor, takip ediliyor ve İstanbul Havalimanı’na indiği an alınıyor. Orada 24 kilo 600 gram uyuşturucuya el konuluyor.

İzlemeler, takipler devam ediyor. Yine bir üst halkaya geçilemiyor. Yine uyuşturucu karteli liderlerinin kimlikleri tespit edilemiyor. Ve 2 ay sonra yine Ekvador’dan ve Kolombiya’dan uçak yoluyla yine çiçekler arasında gizlenmiş 2 kilo 600 gram uyuşturucu ele geçiriliyor.

Bu büyük bir puzzle. Ankara ve İstanbul emniyetinin koordine çalışmasıyla bu puzzle çözülüyor. Uyuşturucu çeteleri takip edilirken Ankara Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri de çetenin bir başka kolunu ortaya çıkarıyor. Parçalar birleştirilince Kolombiya, Ekvador, İtalya, Türkiye hattının o büyük ağı, uyuşturucu rotası çökertilmiş oluyor. Biri kadın yedi uyuşturucu baronu İstanbul, Ankara ve Sakarya’da düzenlenen operasyonla gözaltına alınıyor.  

İstanbul’daki operasyonda uyuşturucu kartelinin çok lüks bir rezidansı var, asansör direkt uyuşturucu baronunun yatak odasına çıkıyor. Operasyon sırasında hemen asansörün düğmesine basıyor, aşağı iniyor ve yalın ayak kaçarken ekipler tarafından yakalanıyor.

Uzun zaman sonra ilk defa uyuşturucu kartelinin lideri yakalanmış oluyor. Mersin Limanı’nda 1 ton 300 kiloluk bir uyuşturucu yakalaması yapılmıştı. 400 kilosunu bu çete üyeleri limandan çıkarmak için hamle yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir