Japonya’da sıcak hava dalgası: 37 milyon kişiye ‘Gereksiz ışıkları söndürün’ çağrısı

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, bu öğleden sonra enerji talebinin “aşırı şekilde” artmasının beklendiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında gereksiz ışıkların söndürülmesi ancak sıcak çarpmasına karşı klima kullanımına devam edilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Japon yetkililer, haftalardır sıcaklıkların artmasıyla elektrik sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Hafta sonunda Tokyo’da sıcaklık 35 santigrat derecenin üzerine çıktı. Başkentin kuzeybatısındaki Isesaki kentinde ise sıcaklık rekor derecede artarak 40,2 dereceye ulaştı.

Bu şimdiye kadar Japonya’da Haziran ayında kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık. Japonya’da yazın başladığı Haziran ayında sıcaklıklar genellikle 30 derecenin altında seyrediyor.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın Pazar günkü açıklamasında, Tokyo ve çevresindeki sekiz kent için elektrik üretimi fazlasının bu öğleden sonra yüzde 3,7’ye düşmesinin beklendiğin belirtildi. Uyarının yapıldığı bölgede 37 milyon kişi yaşıyor.

İstikrarlı bir elektrik arzı için, tampon işlevi gören bu oranının yüzde üçün altına düşmemesi gerekiyor. Hükümet saat 15.00’ten sonra gereksiz ışıkların söndürülmesini istedi.

BAZI NÜKLEER SANTRALLERDE ÜRETİM DURDURULDU

Bakanlığın açıklamasında enerji şirketlerinin üretimi artırmaya çalışmasına karşın, sıcaklık artışı nedeniyle durumun “öngörülemez” olduğu belirtildi, “Talepte artış olması ve arzda sorun yaşanması halinde rezerv enerji oranı yüzde 3’ün altına düşebilir” denildi.

Ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen depremin ardından bazı nükleer santrallerin devre dışı bırakılmasıyla enerji arzı üzerindeki baskı arttı. Fosil yakıtla çalışan bazı santraller de karbon emisyonlarını azaltmak için kapatılmıştı.

Bu arada Japonya Devlet Televizyonu (NHK) Tokyo’da sıcak çarpması nedeniyle 46 kişinin hastaneye kaldırıldığını duyurdu. NHK ayrıca Kawagoe kentinde 94 yaşındaki bir kişinin sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Avustralya’nın New South Wales eyaletinde de sıcaklar nedeniyle geçen hafta halka benzer bir çağrı yapılmıştı. Ülkenin en büyük kenti Sydney’nin de yer aldığı eyalette enerji krizi nedeniyle gereksiz ışıkların söndürülmesi istenmişti.

Related Posts

Atatürk Orman Çiftliğinin spor tesisleri ve yiyecek içecek yerleri kiralanacak

AOÇ’nin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına nazaran, birinci derece doğal ve tarihi sit alanı içinde kalan, Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Gazi …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AK Parti’nin kurucularına mektup

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Kuruluşundan beri sandıktan 15 kez birinci çıkan AK Parti’yi, 2023’te yapılacak …

Erdoğan mevsimsel demişti fiyatlar düşmedi: ‘Her şeyden kısıyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Nisan 2022’de kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zerzevat, meyve üretim kapasitesinin kâfi …

Kiranın ateşi düştü

Leyla İLHAN Türkiye genelinde son bir yılda yüzde 153, son 4 yılda yüzde 250 artış gösteren kiralar nedeniyle adliyeler kira ve tahliye …

Muhteşem Lig’de 2. haftanın hakemleri muhakkak oldu

Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Harika Lig 2. haftasında misyon alacak hakemleri açıkladı. Spor Toto Üstün Lig’in 2. hafta müsabakalarını …

ABD: İranlı casus John Bolton’u öldürmeyi planladı

ABD Adalet Bakanlığı, İran İslam İhtilal Muhafızları Ordusu’nun bir üyesini, Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u öldürme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.