İngiltere’de Ukrayna’nın tekrar imarı için görüşme hazırlığı

AB başkanlarının takviye iletilerinin akabinde İngiltere’de Ukrayna’nın yine imarı konusunda görüşmeler yapılacak.

Avrupa’nın üç büyük ülkesinden önderlerin Ukrayna’ya dün yaptıkları ziyaretin akabinde bugün İngiltere’de Ukrayna’nın devam eden Rus işgalinde hasar gören altyapısının tekrar inşası hakkında görüşmeler yapılacak.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, dün Kiev ziyaretlerinde Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile görüşmüş, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine aday olmasına müsaade verilmesi gerektiğinin sinyalini vermiş, böylelikle ülkenin AB’ye bir adım daha yaklaşacağını söylemişlerdi.

Ülkenin ziyan gören altyapısını onarma uğraşları kapsamında bugün İngiltere’nin altyapı, güç ve ulaşım şirketleri ile Ukrayna’nın kamu ve özel kuruluşlarının temsilcileri ortasında toplantı düzenlenecek. İngiltere daha evvel Ukrayna’ya sivil ve askeri alanlarda 3 milyar dolar yardım yapacağını açıklamıştı.

UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Ukrayna yetkilileri, silahlı kuvvetlerin doğudaki Sievierodonetsk kentinde Rus topçularının bombardımanına karşı koyduğunu, güneyde Rusya’nın işgal ettiği Herson kenti etrafındaki çatışmalarda ise ilerleme kaydettiğini belirttiler.

Ancak Ukrayna yetkilileri, Rusya’nın ağır topçu üstünlüğüne karşı koymak için Batı’dan topçu bataryaları başta olmak üzere daha fazla silah yardımına gereksinimleri olduğunu kaydetti. Zelenskiy dün Avrupalı başkanlarla görüşmesinin akabinde, “Bize verilen yardımı takdir ediyoruz. Başta ağır silahlar, çağdaş topçu roketleri ve füze savunma sistemleri olmak üzere yeni silah teslimatlarını bekliyoruz” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.