İngiltere’de skandal olay: Hekimin palavrası hastanın canına mal oldu

İngiltere’de yaşanan olayda Dr. Isyaka Mamman, 2018’de girdiği kemik iliği biyopsisi operasyonu sırasında üç çocuk annesi Shahida Parveen’in, ağır ihmal nedeniyle öldüğünü itiraf etti.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran, o tarihte 81 yaşında olan tabip, işini kaybetmemek için yaşı hakkında palavra söyledi.

Şuan 85 yaşında olan Dr. Isyaka Mamman, hastasının vefatına neden olduğu ameliyatı gerçekleştirdiği sırada doğum tarihi hakkında palavra söylediği için daha evvel açığa alınmıştı.

DAHA EVVEL DE YAPTI

Mamman, vazifeden uzaklaştırılmasının akabinde uzman hematoloji tabibi olarak 2006’da eski vazifesine yine alındı.

Dr. Mamman’ı mahkemede savunan avukatlar, doktorluk yeteneğinin genç olduğu vakitlere nazaran “önemli ölçüde azaldığını” söyledi.

Dün Manchester Crown Court’ta Dr. Mamman’a, Eylül 2018’de Greater Manchester’daki Royal Oldham Hastanesi’nde 48 yaşındaki Shahida Parveen’in vefatıyla ilgili olarak, ağır ihmali ile taammüden adam öldürmek kabahatini kabul ettikten sonra mahpus cezasıyla karşı karşıya olduğu söylendi.

Savcı Andrew Thomas, Parveen’in kemik iliği örneği almak için ‘rutin bir prosedür olması gereken’ süreç sırasında öldüğünü söyledi.

Mamman, 2004 yılında Genel Tıp Kurulu’nun verdiği karar gereği patronlarına yaşı hakkında palavra söylediği için bir yıllık uzaklaştırma cezası almıştı.

TEHLİKELİ OLAN TEKNİĞİ SEÇTİ

Biyopsi için klasik yaklaşımı kullanmakta başarısız olan Dr. Mamman, bunun yerine bayanın göğüs kemiğinden (sternumdan) bir örnek almaya karar verdi.

Bu yaklaşım, bazen kullanılmasına karşın, son derece azdır ve kalp direkt sternumun altında yer aldığı için tehlikeli olarak kabul edilir.

Savcılar mahkemeye Parveen’in iğne takılır takılmaz şuurunu kaybettiğini, lakin Dr. Mamman’ın alarm vermediğini söyledi.

 

Related Posts

TFF’den yabancı oyuncu kuralına yeni düzenleme

TFF İdare Konseyi, 2022-2023 Futbol Dönemi İlan Edilmesi Gereken Konular’ın “Süper Lig Futbolcu Uygunluğu” ve “TFF 1. Lig Futbolcu Uygunluğu”nda …

Van Gogh tablosundaki farklı ayrıntı yıllar sonra ortaya çıktı

Bir stant, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un meşhur tablosu “Ayçiçekleri”nde görünen vazonun şimdiye kadar yanlış bilinen özelliğini ortaya …

İsrail’in bombalarından yaralı kurtulan küçük kızın isyanı: İsrail devlet bile değil onlar sadece çocuk katili

Filistin’de isyanın sesi bu kez İsrail bombalarından yaralı kurtulan küçük bir kız oldu. Evi işgalci İsrail devleti tarafından bombalanıp …

Rize’de doğum gününde kaza yapıp öldü

Rize’nin Gündoğdu Mahallesi’ndeki Söğütlü mevkiinde bir trafik kaazası meydana geldi. Denize girmek için motosikletiyle seyir halinde olan 71 …

La Liga’da tribünler doldu! Süper Lig’de ilgi az kaldı

Süper Lig’de 2022-23 sezonu başlarken, bu yeni dönemde futbolseverlerin maçları yerinde takip etmeye ne kadar istekli olacağı da merakla …

AKP’ye oy veren gurbetçi kadın izleyenleri şaşırttı

Sokak röportajında konuşan gurbetçi kadın izleyenleri şaşırttı.AKP’ye oy verdiğini belirten gurbetçi kadın, iktidarın Türkiye’deki ekonomi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.