Hataylı kadın girişimci tatilde gördüğü ejder meyvesinin üreticisi oldu

Hatay‘ın Defne ilçesinde yaşayan ev hanımı Dilber Avcıoğlu, tatilde görüp tadından etkilendiği ejder meyvesini atıl durumdaki arazisinde yetiştirerek farklı illere göndermeye başladı.

Ailesiyle 2019’da gittiği Mersin ve Antalya’da gördüğü “Pitaya” olarak da adlandırılan ejder meyvesinin üreticisi olmaya karar veren dört çocuk annesi Avcıoğlu, bu konuda araştırma yaptı.

Eşinin de desteğiyle bu işi yapabileceğine inanan Avcıoğlu, Toygarlı Mahallesi’nde bataklık ve kullanılamaz durumdaki 4 dekar arazisini değerlendirdi.

Arazisini 450 kamyon toprakla dolduran 41 yaşındaki Avcıoğlu, oluşturduğu seraya ilk etapta 2 bin 150 ejder meyvesi fidanı dikti.

Serasından geçen yıl 9 bin 500 meyve alan Avcıoğlu, ürünlerini kentin yanı sıra İstanbul’a ve Kocaeli’ye göndermeye başladı.

“Hedefimiz ihracat yapmak”

Üretici Dilber Avcıoğlu, AA muhabirine, ejder meyvesini tatil sırasında gördükten sonra üretmeye karar verdiğini söyledi.

Atıl durumdaki arazisini eşinin de desteğiyle seraya dönüştürdüğünü anlatan Avcıoğlu, üç yıl önce başladığı çalışmanın ilk meyvelerini geçen yıl topladığını belirtti.

Ejder meyvesi üretiminin zahmetli olmasının yanı sıra keyifli olduğunu ifade eden Avcıoğlu, şöyle devam etti:

“Geçen sene 9 bin 500 meyve hasat ettik. Bu yıl üçüncü yılımız ve maksimum verimi bekliyoruz. Bu yıl 18 bin meyve bekliyorum. İnşallah daha da iyi olacak. Hatay’ın yerel marketleri başta olmak üzere İstanbul, Kocaeli gibi büyükşehirlere gönderim sağladık, hedefimiz Avrupa’ya ihracat yapmaktır.”

Avcıoğlu, ağaçlarının bu yıl daha da büyüdüğünü ve hedeflediği 18 bin meyve adedine ulaşacağını belirtti.

Serasını biraz daha büyüteceğini dile getiren Avcıoğlu, ejder meyvesinin yanı sıra farklı tropikal meyvelerin de yetiştiriciliğini yapmak istediğini kaydetti.

AA / Cem Genco – Güncel

Related Posts

Merve Boluğur “Dalkılıç” sorusuna isyan etti: Sevgilim yanımda görmüyor musun

2015 yılında Merve Boluğur ile nikah masasına oturan popçu Murat Dalkılıç geçtiğimiz günlerde eski karısı hakkındaki yorumlara isyan etti. Son …

Yemin 468. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yemin dizisi yeni bölümde ne olacak? Yemin dizisi son bölümde neler oldu?

Yemin, Kanal 7’de yayımlanan Türk yapımı pembe dizidir. Dizinin yönetmenliğini ilk iki sezon Ayhan Özen üstlendi. Yemin 468. bölüm fragmanı …

Dört yeni tarih kitabıyla İslam ve kültürü

Kecia Ali’nin İmam Şâfiî: Alim ve Veli, Ahmed Midhat’ın “Hilâl-i Ahmer Cemiyeti”, Konstantin Nikolayeviç Leontyev’in “Bizansçılık ve Slavlık” ve …

Tahribatlarla gündeme gelmişti: X-ray aygıtları artık Ayasofya’da

İstanbul’un en değerli tarihi miraslarından olan ve müze statüsünden mescide dönüştürülen Ayasofya’da X-ray aygıtları çalıştırılmaya başlandı …

Kara Tahta 15. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Kara Tahta yeni bölümde neler olacak? Kara Tahta 15. bölüm fragmanı çıktı mı?

Kara Tahta canlı izle! Kara Tahta, ÜS Yapım imzalı, ilk bölümü 30 Mart 2022 tarihinde yayınlanan, yönetmenliğini Ender Mıhlar’ın üstlendiği …

Bilim insanları uyardı: Avrupa’da yüksek seviyede ozon kirliliği var

AB’nin Kopernik Atmosfer Müşahede Servisinden (CAMS) yapılan açıklamada, ozon kirliliğinin ilerleyen günlerde kuzey ve batı Avrupa’da ağır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.