Google, Avrupa’daki 300 medya kuruluşuna ‘telif hakkı’ ödeyecek! ‘Türkiye de harekete geçmeli’

Google’ın, internet haberciliği ve yeni kuşak habercilik açısından ihtilal yaratan kararı birçok AB ülkesindeki 300 medya kuruluşunda başlıyor. Fiyatsız içerikler üzerinden para kazanması hasebiyle suçlanan Google, 300 medya kuruluşuna ‘Telif hakkı’ ödemesi yapacak.

GOOGLE’DAN AÇIKLAMA: MUAHEDE İMZALADIK

Google’ın haber ve yayın ortaklarından sorumlu yöneticisi Sulina Connal hususla ilgili yaptığı açıklamada “Şu ana kadar Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’da 300’den fazla mahallî, lokal ve sektörel medya kuruluşuyla muahede imzaladık” kelamlarına yer verdi. Öte yandan; platformun öteki medya kuruluşlarının da ödeme sistemine dahil olması için süreci kolaylaştıracak bir düzenleme geliştireceğini kaydetti.

“ANLAŞMA TÜM DÜNYA İÇİN BÜYÜK ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR”

Google’ın Avrupa’daki 300 medya kuruluşu için kıymetli kararı sonrası Türkiye için de misal bir sistemin gerektiği tartışmaları yine gündeme geldi.

Toplumsal Medya Ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan yaptığı açıklamada, Google’ın geçtiğimiz Kasım ayında AFP ile yaptığı muahedenin tüm dünya için büyük bir örnek teşkil ettiğine dikkati çekerek, “Türkiye’de de bu regülasyonları uygulayan kurumların düzenlemeleri lazım” dedi.

“SOSYAL MEDYA YASASI ALGIYI YIKTI”

Toplumsal medya maddesine vurgu yapan Levent Eraslan, toplumsal medya kuruluşlarının Türkiye’ye gelmeyeceğine yönelik bir algının olduğunu, fakat ağır ceza ve düzenlemelerin akabinde bu algının kırılarak toplumsal medya kuruluşlarının Türkiye’ye geldiğini söyledi.

“Google, telif yasası imzaladığı vakit haber ve içerikler için para ödeyecek” diyen Levent Eraslan, Google’ın bu süreçten uzak durmak ismine bunu gündeme getirmediğini ve hudutlu tuttuğunu tabir etti.Eraslan, “Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google. Elbette yapılan haberlerin, çalışmaların, verilen emeğin kesinlikle teliflendirilmesi gerekli” kelamlarının altını çizdi.

Levent Eraslan, dijital telif yasası tartışmalarının geçtiğimiz yıllarda da gündeme geldiğini, lakin yasanın hala çıkmadığı için de bu tartışmaların sürdüğünü söyledi. Levent Eraslan, “Düzenleyicilerin kesinlikle telif yasasında çağın aktüel gerekliliklerine yönelik, bir kurgu, bir güncelleme ve hatta yenileme yapması gerekir” dedi.

3 YIL EVVELKİ KARAR

Google, 3 yıl evvel Avrupa Birliği’nin (AB) telif maddesine uyarak öteki çevrimiçi platformların müzisyen, muharrir, gazeteciler, performans sanatkarları ve medya kuruluşlarına yönelik düzenlenen telif maddesine uyma kararı almıştı.

“SEARCH YAPTIĞIMIZDA GELEN HER ŞEYİN BİR BEDELİ VAR”

Bu karara değinen Levent Eraslan, “SEARCH kısmına ilgili mevzuyu yazıp tıkladığımızda gelen her şeyin bir bedeli var. Google, Avrupa Birliği Telif Hakkı Kuralları’nı kabul etti. Avrupa Birliği’nin telif hakları Google’ı buna mecbur etti. Burada bir regülasyon/düzenleme var. AB’nin telif hakkı kuralları olmasaydı, Google, içeriklere para vermek için bu türlü bir sisteme gitmezdi. Bizim de bunu mecburî hale getirmemiz gerekiyor. Avustralya, Kanada da bunları yaptı. Hükümetlerin, çevrimiçi platformların içeriklerine yönelik aracı olduğunu görüyoruz. Fakat bizim maddelerimiz da bunları tam karşılamıyorsa, Google ödeme yapmıyor” dedi.

Levent Eraslan; Bağlantı Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Basın İlan Kurumu, BTK üzere kurumların bu sürece öncülük etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Related Posts

OMIX Türkiye pazarı için yeni akıllı telefonları X400, X600 ve X700’i tanıttı

Hayatı kolaylaştıran akıllı teknolojileri erişilebilir fiyatlarla tüketici ile buluşturma hedefiyle geçen yıl Türkiye pazarına giren OMIX, son …

Khaby Lame, En Fazla Takip Edilen TikTok Kullanıcısı Oldu!

TikTok’ta popüler olmak için standart çizgiden gidilmesinin zorunlu olmadığını gösteren Khaby, bugün resmen tepeye oturdu. Sosyal medyada farklı …

Snapdragon 8+ Gen 1 kullanan birinci telefon Xiaomi 12 Ultra olacak

Qualcomm’un 2022 model amiral gemisi telefonlar için hazırladığı ve Snapdragon 888’in devamı niteliğindeki Snapdragon 8 Gen 1, birinci sefer …

Meta’dan yeni VR gözlük yorumu!

Meta, metaverse tanıtım videosunda fütüristik görünümlü bir VR gözlük konseptini gözler önüne serdi. Şirketin Quest adını verdiği modelinden …

DARPA, ABD ordusu için beyin içine yerleştirilebilen kara kutu geliştiriyor

The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), ABD ordusu için ileri teknoloji eserler üretmekten sorumlu ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı …

A4 Kağıtları Neden Küsuratlı Bir Boyuta Sahiptir?

Hemen hemen herkesin hayatında olan ürünler vardır. Sürekli gözümüzün önündedirler, ancak arkalarındaki matematiği pek düşünmeyiz. Mesela içecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.