Global piyasalarda gözler ABD’nin tarım dışı istihdam verisinde

ABD’de enflasyon ve resesyona ait kaygılar varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Dün açıklamalarda bulunan ABD Merkez Bankası

Fed İdare Heyeti Üyesi Christopher Waller, enflasyonun çok yüksek olduğunu ve gevşeyecek üzere görünmediğini belirtti. Para siyasetinde süratle daha kısıtlayıcı olunması gerektiğini vurgulayan Waller, Fed’in temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışını desteklediğini, eylül toplantısında ise muhtemelen 50 baz puanlık bir artıştan yana olacağını kaydetti. Waller, Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) datalarına karşın iktisatta resesyon yaşanacağının aşikâr olmadığını tabir etti.

SWAP PİYASALARINDA RESESYON AZALDI

St. Louis Fed Lideri James Bullard da ABD iktisadının bu yıl büyümeye devam etmesini beklediğini lisana getirdi. Bullard, temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışından yana olduğunun sinyalini verdi.

Fed yetkililerinin açıklamaları sonrası tahvil piyasalarında artan satış baskısıyla ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3’e yaklaşırken, swap piyasalarında ise resesyon fiyatlaması kısmen de olsa azaldı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda temmuz toplantısında 75 baz puan, eylül toplantısında ise 50 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor.

Öte yandan, bugün açıklanacak istihdam raporundaki datalar yatırımcıların odağına yerleşmiş bulunuyor.

Tarihi düşük düzeylerde bulunan işsizlik oranı Fed’e enflasyonla uğraşında agresif şahin siyasetlerine devam etme fırsatı sunuyor.

ABD iktisadında halihazırda 11,3 milyon açık iş konumu bulunurken, son periyottaki makroekonomik datalar istihdam piyasasının sonlu da olsa yavaşlamaya başladığına işaret ediyor.

Bugün açıklanacak bilgilerde iş gücü piyasasındaki genişlemenin devam etmesi beklenirken, evvelki aylara kıyasla kelam konusu genişlemenin hudutlu da olsa yavaşlayacağı varsayım ediliyor.

Fed’in para siyaseti kararlarında tarım dışı istihdamı epeyce dikkatle takip etmesi datanın kıymetini artırırken, açıklanacak bilgilerin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

TAHVİL PİYASALARINDA SON DURUM

Tahvil piyasalarındaki satış eğilimine rağmen enflasyon kaygısı ve inançlı liman olarak artan dolar talebi sonrası dolar endeksi 107,1’le son 20 yılın tepesinde bulunmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, Fed’in resesyonu şimdi ikinci planda tuttuğuna ait değerlendirmelerin yanına Çin’in alt yapı harcamalarına yönelik 220 milyar dolarlık paket açıklamasının da eklenmesi, Brent petrolün varil fiyatını destekliyor. Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yüzde 1,1 artışla 103,8 dolar düzeyinde bulunuyor.

Dün, yüzde 6 kıymet kazanan Bitcoin, yükselişini yeni güne de taşımasının akabinde şu sıralarda yaklaşık yüzde 2 artışla 22 bin dolardan alıcı buluyor.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,50, Nasdaq endeksi yüzde 2,28 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,12 paha kazandı. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

Avrupa’da hisse piyasaları dün müspet bir seyir izlerken, son 20 yılın en düşüğüne gerileyen avro/dolar paritesi yatırımcıların odağında olmayı sürdürüyor.

Fed’in şahin siyasetlerini agresif halde devam ettirebileceğine ait açıklamalarla güçlü pozisyonunu koruyan dolar karşısında yeni günde son 20 yılın en düşüğü olan 1,0140’a gerileyen avro/dolar paritesi şu sıralarda 1,0150 düzeyinde bulunuyor.

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ettiğini lakin başbakanlık misyonunu yeni önder seçilene kadar sürdüreceğini açıkladı.

Dün açıklanan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) haziran ayı para siyaseti toplantı tutanakları ise ECB İdare Kurulu’nun enflasyonun bir müddet kalıcı olmasını ve temmuzda daha büyük bir faiz artırımı yapılmasını masaya yatırdığını ortaya koydu.

“KOŞULSUZ BİR TAAHHÜT”

Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklarda, üyelerin birçoklarının bu ay yapılacak para siyaseti toplantısında ana faiz oranlarını yüksek ekonomik belirsizliğin olduğu bir ortamda 25 puan artırmayı kabul ettiği ortaya çıktı.

Tutanaklarda, birtakım üyelerin ise ECB’nin 25 baz puanlık bir artışa “koşulsuz bir taahhüt” vermemesi gerektiğini kıymetlendirerek temmuzda daha büyük bir faiz artışı için “kapıyı açık tutmayı” savundukları ortaya kondu.

Dün, bu gelişmelerle, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,97, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 1,14, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,60 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 3,05 kıymet kazandı. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise karışık seyirle başladı.

Asya’da ABD hisse piyasalarına paralel alış yüklü bir seyir izlenirken, Çin borsası negatif ayrışıyor.

Çin’in alt yapı harcamaları için 220 milyar dolarlık bir harcama paketi açıklamasına rağmen, Çin’de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hadiseleri ise üst istikametli hareketi törpülemeyi sürdürüyor.

Öte yandan, Japonya eski Başbakanı Shinzo Abe’nin bir konuşma sırasında silahlı taarruza uğraması piyasalarda oynaklığı artırdı. Japon borsası hücum sonrası yararlarının büyük kısmını geri verirken, pazar günü yapılacak parlamento üst kanadı seçimleri öncesi belirsizlikler güçlenmiş bulunuyor.

Bölgede açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran Japonya’da ödemeler istikrarı 128,4 milyar yen fazla verirken, beklentileri karşılayamadı.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,68, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,90 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,20 kıymet kazanırken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 bedel kaybetti.

YURT İÇİ PİYASALARI

Yurt içinde dün alış yüklü bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,72 artışla 2.425,56 puandan tamamlarken, bugün gözler açıklanacak ödemeler istikrarı datalarına çevrildi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, cari süreçler hesabının mayısta 6 milyar 15 milyon dolar açık vermesini bekliyor.

Öte yandan bugün piyasalar öğlenden sonra kapalı olacak. Güne saat 09.40’ta açılış seansı ile başlayacak olan hisse piyasalarında, daima müzayede süreçleri 10.00-12.30 saatlerinde gerçekleştirilecek. Kapanış seansı, buyruk toplama ve kapanış fiyatından süreçler ise saat 12.30 ile 12.40 ortasında yapılacak.

Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda ise (VİOP) bugün süreçler saat 09.30’da başlayacak ve seans, hisse kontratlarında saat 12.40, endeks ve başka mukavelelerde ise saat 12.45’te sonlanacak.

Dolar/TL dün yüzde 0,2 artışla 17,2624’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,25 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ayrıyeten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi, yurt dışında ise ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki bilgileri ve toptan eşya stoklarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.460 ve 2.500 düzeylerinin direnç, 2.390 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu bildirdi.

Related Posts

Fiyat İstikrarı Komitesi konut fiyatlarını görüştü

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplanan Fiyat İstikrarı Komitesi, konut piyasasında fiyat düzeneğini bozan adımlara …

Hızlı moda devleri yavaşladı

ABD’de 2023’ün ilk çeyreğinde, AB’de ise bu yılın son çeyreğinde başlaması beklenen durgunluk, hazır giyim sektöründe daha erken başladı. Söz …

Düğünde damada kadın iç çamaşırı giydirip tasma taktılar

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Akçalar Mahallesi’nde geçen günlerde gerçekleşen bir düğünde damat Mehmet Y.’ye arkadaşlarının yaptığı şaka, sosyal …

Ulaşımda yatırım hedefi: 198 milyar $

İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen ‘Birlikte Karar Alma Projesi Mutabakat Protokolü İmza Töreni’nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil …

Kordsa, İtalyan Microtex’in çoğunluk hissesini aldı

Amerika’dan Asya Pasifik’e kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan üretimiyle güçlendirme teknolojilerini tüm dünyaya sunan Kordsa, ileri …

Bakan Kirişci: Türkiye’nin tarımda önceliği stratejik eserlerdir

Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Toplumsal Tesisleri’nde bakanlığın ünite amirleriyle bir ortaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.