Dolar/TL TCMB faiz kararına odaklandı: Dolar ne kadar oldu? (16 Ağustos 2022)

İç piyasada gündemde bu hafta Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öne çıkan gündem unsuru. TCMB’nin siyaset faizinde değişiklik beklenmiyor.

Hazine’nin bugün 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesi ve 10 yıl vadeli kira sertifikası direkt satışı ile ağustos ayı borçlanma programını tamamlayacak.

HİSSE PİYASASINA İLGİ ARTTI

Küresel pay senedi piyasalarının dört haftadır aralıksız yükseliş kaydederek üç ayın doruğuna tırmanması yatırımcıların pay piyasasına ilgisini artırmış olsa da Çin’de dün açıklanan beklentilerden zayıf sanayi üretimi ve perakende satış dataları risk iştahını düşürdü.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 95 doların altında süreç görüyor.

Ekonomi idaresi geçen yıl 50.7 milyar dolar olan Türkiye’nin güç ithalatının bu yılın tamamında neredeyse iki katına çıkarak 100 milyar dolara ulaşacağını öngördü. Bu yılın yalnızca birinci yedi ayında yapılan güç ithalatı ise yaklaşık 56 milyar dolar düzeyinde. Artan güç maliyeti iktisatta amaç olarak belirlenen cari fazlayı bu yıl için imkansız hale getiren en değerli etken oldu. Bu kapsamda döviz siyasetine tesiri açısından petrol fiyatları yakından takip ediliyor.

Ağustos başında 18 düzeyine yükselerek 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören ve ondan sonra 18’in çabucak altında yatay seyre geçen dolar/TL bu sabah saat 08.43’te 17.94/17.96 düzeyindeydi. Bu düzeye nazaran TL’nin dolar karşısında keskin kayıplarının tekrar başladığı misan sonundan bu yana kaybı yüzde 17.3, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 26.6 oldu.

REZERVLER ARTTI

Ekonomi idaresinin uyguladığı siyasetlerin temel destek ögelerinden biri olan döviz rezervleri Temmuzun son Ağustos’un birinci haftasında besbelli artış kaydetti. TCMB’nin net rezervleri iki hafta 5.1 milyar dolar artışla KKM’nin devreye girdiği şubat ayından bu yana en güçlü artışı kaydetti.

Diğer taraftan kurumların döviz mevduatı da son iki haftada 5 milyar doların üzerinde artış kaydetti. Artışın sebebi net olarak bilinmiyorsa da, bu ay devam eden kurumsal KKM hesaplarının yenilenip yenilenmediğini göstermesi açısından yakından izleniyor.

Bankacıların yaptığı hesaplamaya nazaran geçen hafta da TCMB rezervlerinde artışın devam ettiğini gösteriyor. Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu üç bankacı TCMB net rezervlerinin geçen hafta 3.5-4 milyar dolar toplam rezervlerinin 4.5-5.5 milyar dolar arttığını hesaplıyorlar.

CDS’LERDE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Uluslararası piyasalardan borçlanma maliyetinin de bir göstergesi olan Türkiye’nin beş yıllık dış borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti (CDS) temmuz sonunda 880 baz puanın üzerine çıkarak tarihi doruğa yaklaşmasının akabinde başlayan düşüşünü sürdürdü.

Türkiye’nin beş yıllık CDS’i dün günü 669/684 baz puandan tamamladı. Gelişmekte olan ülkeler genelinde 27 temmuzdan CDS’lerde keskin düşüşler görülürken, Türkiye’de düşüş 200 baz puanı aşarak benzerilerini aştı.

Related Posts

TürkAkım operatörü: İhracat lisansımız iptal edildi, sevkiyatlar etkilenmeyecek

South Stream Transport B.V.’den yapılan yazılı açıklamada, AB’nin 2022 boyunca Rusya’ya ürün, teknoloji ve hizmet temin edilmesine yönelik …

Metrobüs hattındaki reklam alanları kiraya verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mülkiyeti, hüküm ve tasarrufu altında bulunan Beylikdüzü – Söğütlüçeşme (Kadıköy) Metrobüs hattı duraklarında …

Dolar Fed’le güçlenecek

Hilal SARI Para piyasaları ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yıl sonu itibariyle yüzde 4,25-4,5 düzeylerine yükseltmesini fiyatlıyor …

Hazine yarın iki tahvil ihalesi düzenleyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yarın 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Bakanlığın yayımladığı iç borç ihraç takvimine nazaran, birinci ihalede, 13 …

‘Sosyal konut’ müracaatında kimlik numarası sınırlaması kalkıyor

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” sosyal konut projesine başvurular, 14 Eylül’de gece …

Akkuyu’da transfer başladı! Şirket çalışanlara yazı gönderdi

Akkuyu Nükleer A.Ş temmuz ayında nükleer güç santralinin inşaatındaki ana yüklenici firma İçtaş ile kontratını feshetti. Fesih sürecine Türk ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.