Çelik: Uçaklarımıza radar kitlemesi yapılmasının NATO literatüründeki ismi düşmanca harekettir

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Uçaklarımıza Girit Adası’nda konuşlandırılmış S-300’ler vasıtasıyla radar kitlemesi yapılması, NATO standartlarına nazaran düşmanca bir hareket olarak tanımlanır. Uçaklarımıza radar kitlemesi yapılmasının NATO literatüründeki ismi düşmanca harekettir. Artık Türkiye üzere büyük bir NATO ülkesinin uçaklarına radar kitlemesinin yapılması haddini aşmanın ötesinde NATO birlikteliğine de dönük düşmanca bir yaklaşımdır” dedi. 

AKP Sözcüsü Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında AKP Genel Merkezi’ndeki Merkez Yürütme Şurası (MYK) toplantısına ait açıklama yaptı.

Diyarbakır Anneleri’nin başlattığı evlat nöbetinde bugün 1095’inci güne girildiğini söyleyen Çelik, Diyarbakır Anneleri’ne selamlarını ileterek şöyle konuştu:

* “Ana gib yar olmaz, Diyarbakır üzere diyar olmaz kelamını tarihe tescil ettiler” dedi. Türkiye’nin terörle çabasının sürdüğünü aktaran Çelik, “Etrafımızda bir ekip vekalet savaşları yoluyla terörün bütün bir bölgemizin nasıl istikrarsızlaştırılmak için kullanıldığının her gün bir ekip yeni formülleriyle yeni bileşenleriyle karşı karşıya kalıyoruz.

* Ancak BM mukavelesinin 51’nci unsurunun verdiği yetkiyle büsbütün hukuk temelinde bunu silahlı kuvvetlerimiz, emniyetimiz, jandarmamız güçlü bir formda bu terörle çabayı sürdürmeye devam ediyor.

* Demokrasimizi maksat alan, hukuk devletimizi, anayasal sistemimizi maksat alan bu terörist tertiplerle dünyada en güçlü çabayı veren bir ülkeyiz. Terör örgütlerine, öteki bir terör örgütünü yok etmek için takviye verenler utansın.

* Aslında bu ilkesizliğin, Orta Doğu’da ya da Afganistan’da yaptıkları üzere bu prensipsizliği yapanlara ne tıp bedeller ödettiğini şimdiden görmeye başladık.”

“TÜRKİYE’NİN ÖNDERLİK ETTİĞİ İNİSİYATİFLERLE BARIŞIN TAŞLARI DÖŞENECEK”

AKP Sözcüsü Çelik, Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşa ve tahıl koridoruna ait kara propaganda yürütüldüğünü, Rusya-Ukrayna ortasındaki mümkün bir barışın ise Türkiye’nin uğraşlarıyla yapılacağını lisana getirerek konuşmasına şöyle devam etti:

* “Bir kara propagandaya değinmek istiyorum, bunu yakından takip ediyoruz. Tahıl Koridoru Mutabakatı, Ukrayna-Rusya Savaşı başladıktan beri dünyanın bir besin kriziyle karşı karşıya kalmaması için atılmış en kıymetli adımlardan bir adedidir. Cumhurbaşkanımızın inisiyatif almasıyla Ukrayna tarafıyla, Rusya tarafıyla BM tarafıyla yürütülen müzakerelerle bu noktaya gelinmiştir.

* Ulusal Savunma Bakanlığımızın uyumunda bu süreç takip edilmektedir. 1 Ağustos’ta birinci gemi Odessa limanından hareket etti, bir milyon ton tahıl dünya pazarlarına bu biçimde ulaştı. Hem Sayın Zelenski, hem Sayın Putin, hem de BM Genel Sekreteri Gutteres Sayın Cumhurbaşkanımıza aldığı bu inisiyatiften ötürü teşekkür ettiler. Oradan daha taşınması gereken 22 milyon ton besin var. Ama tüm bunlar yapılırken her zamanki üzere kimileri ‘Türkiye Rus ambargosunu deliyor’ formunda bir kara propagandayla bütün bu barış süreçlerini sabote etmeye çalışıyor.

* Burada amaç alınan şey Türkiye değildir, Türkiye’nin ortaya koyduğu bu müzakereci diplomasiyi devreye sokan ve sonuç alan iradedir. Şayet ortada bir barış ihtimali olacaksa da göreceğiz Türkiye’nin önderlik ettiği bu inisiyatifler sayesinde barışın taşları döşenecek, barış bu türlü bir platformun üzerine oturacaktır. Hasebiyle biz bu tahıl koridoru mutabakatında Türkiye’nin ortaya koyduğu tavrı ambargo deliniyor biçiminde sunanların, barışı istemeyen, barışı sabote etmek isteyen adresler olduğunu görüyoruz. Bu adresleri de not ediyoruz, bunlarla ilgili gayretimizi de sürdüreceğiz.”

“UÇAKLARIMIZA RADAR KİTLEMESİ YAPILMASI DÜŞMANCA BİR HAREKETTİR”

Yunanistan’ın Türkiye’ye ilişkin uçaklara taciz teşebbüsünde bulunmasını pahalandıran Çelik, taciz olayının düşmanca bir tavır olduğunu vurgulayarak, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Uçaklarımıza Girit Adasında konuşlandırılmış S-300’ler vasıtasıyla radar kitlemesi yapılması, NATO standartlarına nazaran düşmanca bir hareket olarak tanımlanır. Uçaklarımıza radar kitlemesi yapılmasının NATO literatüründeki ismi düşmanca harekettir.

* Artık Türkiye üzere büyük bir NATO ülkesinin uçaklarına radar kitlemesinin yapılması haddini aşmanın ötesinde NATO birlikteliğine de dönük düşmanca bir yaklaşımdır. Üstelik burada Türkiye S-400’leri aldığı için bu kadar gürültü çıkaranların dikkat etmesi gereken bir çelişki vardır.

* Türkiye S-400’leri aldığı için F-35 programından öbür alanlara kadar Türkiye’ye kadar tenkit getirenler, bir NATO ülkesi Türkiye’nin NATO içerisinde vazife yapan hava kuvvetlerine ilişkin uçaklara Yunanistan’ın S-300 sistemleriyle radar kitlemesi yapmasındaki çelişkiyi net bir formda görmeleri gerekir.

* Burada hem hava alanımıza, hem deniz alanımıza hem de gayri askeri statüdeki adalara dönük olarak Yunanistan’ın ortaya koyduğu halin rastgele bir formda hukukla bir alakası bir ilişkisi yoktur. Hak ve menfaatlerimize, alakadar olduğumuz yasal türel sıkıntılarımıza kadar tüm bunlarda taciz eden taraf Yunanistan olarak gündeme gelmektedir.

* Hasebiyle Yunanistan, NATO angajman kurallarına nazaran düşmanca hareket olarak tanımlanan bir tavırla, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) dönük olarak bir yaklaşım sergilemektedir. Bu ne tabir eder? TSK açısından hiçbir şey söz etmez. TSK’nın gücü, deneyimi, TSK’nın büyüklüğü karşısında onların bu yaptığı radar kitlemesinin hiçbir manası yoktur.

* Lakin bunun görülmesi lazım, S-400 savunma sistemleri yüzünden Türkiye’yi gece gündüz negatif gündem unsuru yaparlarken, Yunanistan’ın elindeki S-300 sistemleri vasıtasıyla Girit’te konuşlanmış sistemleri vasıtasıyla bir NATO üyesi olan Türkiye’nin hava kuvvetleri uçaklarına dönük radar kitlemesi yapmasının, bu düşmanca hareketin nereye oturtulacağı konusunda nereye oturtulacağı konusunda seslerini duymak istiyoruz.

* Türkiye rastgele bir mevzuda hareket bile ortaya koymadan olası olarak şunlar olabilir bunlar olabilir diye seslerini yükseltenlerin, Yunanistan tarafından NATO üyesi olan Türkiye’ye dönük olarak bu düşmanca hareketi karşısında ne düşündüklerini duymak istiyoruz. Türkiye konusunda haksız yere seslerini yükseltenlerin, Yunanistan’ın sistematik olarak devam eden taciz hareketlerine suskunluğu ikili standardın ötesinde bir mana tabir eder.”

“SAHADAKİ BU HAREKETLERİN TEHLİKELİ SONUÇLARI OLABİLİR”

Sözcü Çelik, Yunanistan’nın meselelerinin alanda değil masada çözülmesi gerektiğini vurgulayarak şunları belirtti:

* “Yunanistan giderek gayri nizamı hareketlerde bulunan bir devlete dönüşüyor. Türkiye karşısında bir dostluk içerisinde diplomatik bağlantılar içerisinde bütün bu bağlantıları yürütebileceklerken, dış siyasetinin tek ögesi, Türkiye’yi dış dünyaya şikayet etmek olan bir üslup var. Yani şunu utanç verecek biçimde kullanabiliyorlar, güçlü müttefiklerimiz var biz Türkiye’ye bunun karşılığında bedel ödetiriz diyebilecek kadar izansız, siyasi akıldan mahrum bir tavır ortaya koyabiliyorlar.

* Halbuki doğrusu şudur, Yunanistan’la Türkiye ortasındaki sorunlar alanda değil masada, müzakere masasında rahatlıkla çözülebilir. Masadan kaçan Yunanistan’dır. Daima olarak maksimalist talepleri gündeme getirerek masadaki bütün ilerlemeleri berhava eden ondan sonra tekrar gidip AB’ye yalvarıp tekrar masa kurulmasını isteyen Yunanistan’dır. Türkiye büyük bir diplomasi devletidir. Bu sorun radar kitlemesiyle çözülecek bir sorun değildir. Alandaki bu hareketlerinin tehlikeli sonuçları olabilecektir. Türkiye’nin hiç istek etmediği bir şeydir bu, it dalaşı denilen bu hareketlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.”

“AFRİKA’DAKİ VARLIĞIMIZ HİÇBİR ÜLKEYE KARŞI DEĞİLDİR”

Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cezayir’de söylediği kelamlara ait konuşmasında şu tabirleri kullandı:

* “Fransa’nın Cumhurbaşkanı Macron’un, neredeyse Fransa’nın bütün bir dış siyasetini yalnızca Türkiye aksiliğine ve Erdoğan aykırılığına indirgemesini ibretle izliyoruz. En son Cezayir ziyaretinde kendi sömürgeci geçmişiyle yüzleşmesi gereken, özür dilemesi gereken sömürge sorunları hakkında konuşmak yerine tutup Türkiye aksiliği üzerinden bu gündemleri örtpas etmesini kınıyoruz.

* Türkiye’nin Afrika’daki varlığı kardeş Afrika halklarının kardeş içinde yaşaması, barış içinde yaşaması, mevtten, göçten uzak durması içindir. Afrika’daki varlığımız hiçbir ülkeye karşı değildir. Afrika’daki varlığımız yalnızca Afrika’dan yana olmakla tanımlanacak bir tavırdır. Rastgele bir ülkeye karşı olmakla pahalandırılacak bir yaklaşım değildir.”

“BAŞLI BAŞINA FAŞİZAN YAKLAŞIMDIR”

Sözcü Çelik, Türkiye Emekçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık’ın, “AK Parti kapatılacaktır” kelamlarına ait AKP’nin tüzel süreci başlattığını lisana getirerek, “Türkiye’nin en büyük siyasi partisine, 21 yaşına girmiş, bu kadar vakittir iktidarda olan ‘AK Parti’ye siyasi parti muamelesi yapmayacağız, örgüt muamelesi yapacağız’ demek başlı başına faşizan yaklaşımıdır. Yani Avrupa’da bile bu türlü bir faşist kelam duyulmamıştır sanırım. Buradaki problem yalnızca AK Parti sıkıntısı değil, bu tüm siyaset kurumunu, tüm sivil siyaseti amaç alan bir zihniyettir. Bugün buna söyler, yarın diğerine söyler. Ne vakte kadar? Kendi başındaki tek parti diktatöryasını kurana kadar” dedi.

CHP milletvekili Ali Yetenekli Başarır’ın, Ömer Çelik’in Zehra Taşkesenlioğlu ve Ünsal Ban ile görüşüp “Aranızda halledin” dediği savına yönelik ise “Milletvekilinin bugüne kadar söylediği her şey yanlış çıktı. Bu arkadaş fazla dizi izliyor sanırım, bunların gerçeklikle ilgili yoktur. Biz resmi bir siyasi partiyiz. Bütün işlerimiz şeffaf” sözlerini kullanırken, Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek’in Hz. Muhammed’in kelamlarına ait de “Baştan aşağıya yanlış bir kelam Doğu Perinçek’in kelamı. Bir siyasi partinin kendisini Hz. Peygamber’in bildirimi ile mukayese etmesi kadar mantıksız, akıl dışı bir şey kelam konusu olamaz” diye konuştu.

“BÜYÜK BİR CARİ AÇIK VAR”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun KHK’lılarla ilgili kelamlarını kıymetlendiren Çelik, “Burada büyük bir cari açık vardır. Bu açık da şudur, FETÖ ile CHP nasıl uğraş edecektir. FETÖ ile çaba konusunda bu kelamların oluşturduğu cari açık çok büyüktür. Sayın Kılıçdaroğlu bu açığı nasıl kapatacaktır?” tabirlerini kullandı.

Ömer Çelik, Kılıçdaroğlu’nun Samsun’daki TEKNOFEST ziyaretine ait de “Ziyareti olumlu karşılıyorum. Bunlar Ulusal projelerdir, bunları hepimizin sahiplenmesi lazım. Tüm bunlara siyasi partilerin sahip çıkması bence değerli bir şeydir. Bunlar Ulusal kazanımlardır, tüm siyasi partilerin bu kazanımlara sahip çıkması gerekir” dedi. (DHA)

Related Posts

Ukrayna’daki referandum sonuçlandı

AYRINTILAR GELECEK ..

Polisevi saldırısı: EGM’den 22 hesap hakkında isimli süreç

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Mersin Mezitli’deki Polisevi’ne düzenlenen taarruzla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, akınla …

Dünyadaki palmiye ağaçlarının yarısından fazlası tehlikede: Milyonlarca kişi yoksulluğa itilebilir

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma dünyadaki palmiye ağaçlarının yarısından fazlasının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gösterdi …

Putin, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı Snowden’a vatandaşlık verdi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden’a Rusya vatandaşlığı verdi. Putin tarafından …

Kırmızı Kutu Kral’a geçti

Buckingham Sarayı’ndaki 18. Yüzyıl Odası’nda çekilen fotoğrafta, 73 yaşındaki Kral, Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin …

Van’da evlat nöbeti 45’inci haftaya girdi

Diyarbakır’da terör örgütü tarafından dağa kaçırılan ailelerin oturma hareketiyle başlayan nöbet ülkenin öteki yerlerinde de devam ediyor. Van …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.