Bedelli askerlik affı düzenlemesinde ayrıntılar belirli oldu

Yoklama kaçağı, gizli ve bakaya durumundaki 550 bin kişiyi yakından ilgilendiren Askeri Ceza Kanunları ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM’ye sunuldu.

AK Parti Küme Başkanvekili Yetenekli Ünal’ın kapsamını basın mensupları ile paylaştığı, kamuoyunda bedelli yasası olarak da bilinen düzenlemenin ayrıntıları muhakkak oldu.

Söz konusu düzenleme ile bedelliden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten yararlanması sağlanacak.

Ek ödeme tarifesi aşikâr oldu

Buna nazaran bedelli askerlik fiyatı, ödemenin yapıldığı tarihte geçerli olan memur maaş katsayısı üzerinden hesaplanacak.

Bedelli askerlik müracaatında bulunanlar, müracaatın kabul edilmesinden sonra vazgeçerlerse yeni bir hak talep edemeyecek.

Aynı halde yükümlüler, bedelliye başvurup müracaat ettikleri tarihten itibaren iki ay içinde fiyat ödemesi yapmamaları halinde bedelli askerlikten yararlanamayacak.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine nazaran; aktüel 56 bin 506 TL’ye yapılan beddelli askerliğin yeni düzenlemeyle fiyat tarifesi ise söyle olcak:

Her bir yıl için bir aylık asteğmen maaşı ek ödeme

Müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, gizli yahut bakaya olanlar, bu duruma düştükleri tarihten müracaat tarihine kadar geçen müddetin her bir yılı için bir aylık asteğmen maaşına tekabül eden meblağda ek ödeme yapacak.

Buna nazaran, yoklama kaçağı, gizli yahut bakaya olanlar, her yıl için 9 bin 417 TL ek ödeme yapacak.

5 yıl bakaya olanlar yaklaşık 50 bin lira fark ödeyecek

Beş yıldır yoklama kaçağı olan bir kişi, bedelli askerlikten yararlanabilmek için toplam 103 bin 596 TL fiyat ödeyecek.

Bu meblağlar, 6 ayda bir memur maaş katsayısına nazaran artıyor. Temmuz ayında maaş katsayısı artacağı için bu fiyatlar da yaklaşık yüzde 40 oranında artacak.

Dövizli bedelli askerlik fiyat tarifesi

Dövizli askerlikte ise 184 gün kuralı ve ödenmesi gereken ölçüsü ödememe nedeni ile kapsamdan çıkartılan yükümlüler affediliyor.

Gurbetçi yükümlüler temsilciliklere yahut askerlik şubelerine 31 Aralık 2025 tarihine kadar başvurmaları ve bugün için 9 bin 417.80 TL olan meblağın müracaat tarihindeki karşılığı olan dövizi 10 gün içinde ödemeleri gerekecek.

Eksik olanlar tamamlayacak, fazla olanlara geri ödenmeyecek

Önceden ödenen döviz fiyatı, 56 bin 506.80 TL karşılığı olarak bugün ödenmesi gereken döviz meblağından az olanlar, eksik kalan fiyatı müracaat tarihinden itibaren 10 gün içinde ödeyecek.

Önceden ödemiş oldukları döviz fiyatı, 56 bin 506.80 TL karşılığı olan dövize eşit yahut fazla olanlar ise askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Lakin, fazladan ödedikleri döviz geri ödenmeyecek.

Related Posts

Galatasaray’da Mostafa Mohamed kararı

Dursun Özbek’in lider seçilmesinin akabinde sarı-kırmızılı grupta yoğunluk sürat kazandı. Sarı-kırmızılılarda Mostafa Mohamed konusunda da bir …

İşgalci İsrail Nablus’ta 62 Filistinliyi yaraladı

İsrail güçleri ile Filistinliler ortasında dün gece Filistin’in Batı Şeria bölgesinin kuzeyinde yer alan Nablus kentinde çıkan çatışmalarda, 62 …

Fenerbahçe’den 4 gollü prova!

Yeni dönem hazırlıklarını sürdüren Fenerbahçe Futbol Grubu, hazırlık maçında Katar grubu AL Shamal’ı 4-2 mağlup etti. Can Bartu Tesisleri’ndeki …

Antalya’da kirayı artırmak isteyen konut sahibi su sayacını söktürdü

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde 2 yıldır kiracı olarak ikamet eden Orhan Atik, konut sahibi ile kira uyuşmazlığı …

SON DAKİKA HABERİ: Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi Beyaz Saray’dan açıklama

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Iğdır’daki kaçakçılara operasyon: Ermenistan’dan getirilen 2 külçe altın ele geçirildi

Iğdır’da alınan bir duyum üzerine Karakoyunlu İlçe Jandarma Komutanlığı ve 3. Hudut Bölük Komutanlığınca, Türkiye-Ermenistan hududuna yakın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.