Bakan Çavuşoğlu: Rusya – Ukrayna arasındaki en zor konular

Bakan Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu satır başları ile şunları söyledi

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:,

* Yaklaşık 3.7 milyon Suriyeli göçmen var. Diğer sorunlu bölgelerden de Türkiye’ye gelenler oldu. Düzenli, düzensiz göçmenler 5 milyona yakın. Bazıları ülkelerine döndü. Bazıları Batı ülkelerine gittiler.

TERÖRDEN ARINDIRDIĞIMIZ BÖLGELER GÜVENLİ BÖLGE HALİNE GELDİ

* Uzun yıllardır süren uzun bir konu. BM, AB’yle yapılan insani bir işbirliği var. Bu soruna ne açıdan baktığınız önemli. Bu işi siyasete alet etmemek gerek. Bir olgu bu. Türkiye’de bu kadar göçmen var. Suç işlenme olarak baktığınız zaman Türkiye ortalamasına göre değerlendirmek gerekir. Siyasetçilerin abarttığı düzeyde mi ona bakmak gerekir.

Bizim terörden arındırdığımız bölgeleri Suriyeliler güvenli bölge olarak kabul etti. İdlib’de 2 milyona yakın insan da ülkemize gelmekten vazgeçti. 

Düzensiz göçmende öncelikle can güvenliğini garanti altına almamız gerekiyor. Türkiye aynı zamanda Lübnan’daki göçmenlere de yardımda bulunuyor. 

TÜRKİYE 2021’DE 451 BİN KİŞİNİN YURDA GİRİŞİNİ ENGELLEDİ

Türkiye 21 bin kişiyi geri gönderdik. geçen yıl 451 bin kişinin yurda girişi engellendi.  Duvarlar ve kameralarla bunu engellemeye çalışıyoruz. Avrupa da bu girişimimizi destekliyor. 2022 yılında şu ana kadar 127 bin kişinin girişine engel olduk.  Oysa muhalefet sanki sınıra gelen herkes elini kolunu sallayıp yurda giriyormuş gibi algı oluşturmaya çalışıyor. 

Avrupa’da bile hala Türk vatandaşlarına yönelik kötü propaganda yapılıyor. Göçmen konusu bir sorun. Bunu sağduyulu bir şekilde dışlayıcı olmadan, hukuktan uzaklaşmadan çözmemiz gerekiyor. Göçün önlenmesi konusunda AB Yüksek Komserliği ve BM Özel Temsilcisi Suriye ile bu konuları ele alıyor. Türkiye Taliban’ı tanımadan da sorunların çözümü için angajmana giriyoruz. Suriye ile yönetimle ilişki kurmasak dahi  ülke bütünlüğünden yanayız. PKK YPG burada bir oluşum peşinde. Sosyal güvenlik konularında bu tür diyaloglar olabilir. 

ANTALYA BARIŞ İÇİN UMUT VERDİ, NATO ZİRVESİ UMUDU BİTİRDİ

Ukrayna Rusya arasındaki savaş Antalya zirvesinde çözüm olacağı umudunu taşıyorduk. Ancak NATO zirvesinde bu savaşın uzayacağı kanaatine vardık.  Güvenlik konusu ve detaylara geldiğinde savaş yanlılarının olduğunu gördük.  Biz Antalya ve İstanbul müzakerelerinde savaşın sona ermeyeceğini biliyorduk. Ancak verilen belgeler umutlarımızı artırmıştı. Katliam gelince ortamı gerginleştirdi ve barış umudu azaldı.

RUSYA VE UKRAYNA ARASINDAKİ EN ZOR KONULAR

Zelenskiy; Putin hala Türkiye’de bir araya gelme umudu var. İki tarafın da şartları var.  Rusya’nın şartları var. Rusya’nın şartlarına karışlık Ukrayna güvence istiyor. Rusya asker ve silah konusunda şart koşuyor. Bunu da egemen bir ülkenin kabul etmesi zor. Rusça dilinin tekrar öğretilmesi kolay. Ayrıca Nazilerle ilgili talepler de Rusların olayı sulandırması. Donbas, Kırım statüsü en zor konular. 

Rus ve Ukraynalı bakanlarla geçmişten gelen dostluğumuz var. İki ülke bakanları ile telefon ya da mesajlaşma yolu ile irtibat kuruyoruz. 

 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.