ATO Lideri: Enflasyon muhasebesi mecburilik halini aldı

ATO Lideri Gürsel Baran liderliğindeki heyet Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi ziyaret etti. Baran’ın, “İşletmeler için enflasyon muhasebesi mecburilik halini almıştır” tabirleri dikkat çekti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Heyeti Lideri Gürsel Baran, idare heyeti üyeleriyle birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’yi ziyaret etti ve ATO’nun gündeminde yer alan sorun ve tahlil tekliflerini aktardı.

Baran, ATO üyelerinin enflasyon karşısında işletme sermayelerini koruyabilmek için “enflasyon muhasebesi” sistemine geçilmesi talepleriyle birlikte KDV sistemini sadeleştirme taleplerini lisana getirdi.

Bunun üzerine Nebati, “Reel dalın kasvet yaşamasını istemiyoruz, bu nedenle görüş alarak karar veriyoruz” dedi.

Nebati, enflasyon muhasebesi konusunda gerçek dalın görüşünün alınmasını, KDV konusunda da tüm tarafların mevzuyu etraflıca ele alacağı bir çalıştay yapılabileceğini söyledi.

‘İŞLETME SERMAYELERİ SÜRATLE ERİYOR’

ATO üyelerinin sorun ve tahlil tekliflerine ait bir belgeyi Nebati’ye sunan Baran, enflasyon nedeniyle işletmelerin sermayeleri eridiği halde daima kâr ediyor üzere göründüğüne dikkat çekti.

Baran, “Enflasyon nedeniyle fiyatlardaki artış fiktif kâr olarak görünüyor. Meğer satılan eser birebir fiyata yerine konamadığı için işletme sermayeleri süratle eriyor. Bu süreçte, işletmeler için enflasyon muhasebesi mecburilik halini almıştır” dedi.

Nebati’ye daha evvel lisana getirdiği “Tek oranlı KDV” teklifini tekrarlayan Baran, birikmiş KDV alacaklarının da teminata dönüştürülerek gerçek dalın desteklenebileceğini söz etti.

‘NİTELİKLİ İŞÇİ BULAMIYORUZ’

Reel bölümün problemlerinin başında istihdam edecek nitelikte işçi bulamamak olduğuna dikkat çeken Baran, “Bütün kesimlerin sıkıntısı çalıştıracak işçi bulamamak” diye konuştu.

Kamu alımlarında yerli eser kullanımının teşvikine ait düzenleme olduğu halde bu yaklaşımın yerleşememesini eleştiren Baran, “Kamu alımlarında yerli eser kullanımının önüne geçen mahzurların temizlenmesi ve bu bahiste hassasiyet gösterilmesini bekliyoruz” dedi.

Related Posts

Dolar Fed’le güçlenecek

Hilal SARI Para piyasaları ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yıl sonu itibariyle yüzde 4,25-4,5 düzeylerine yükseltmesini fiyatlıyor …

Hazine yarın iki tahvil ihalesi düzenleyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yarın 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Bakanlığın yayımladığı iç borç ihraç takvimine nazaran, birinci ihalede, 13 …

‘Sosyal konut’ müracaatında kimlik numarası sınırlaması kalkıyor

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” sosyal konut projesine başvurular, 14 Eylül’de gece …

Akkuyu’da transfer başladı! Şirket çalışanlara yazı gönderdi

Akkuyu Nükleer A.Ş temmuz ayında nükleer güç santralinin inşaatındaki ana yüklenici firma İçtaş ile kontratını feshetti. Fesih sürecine Türk ve …

Yabancıların gayrimenkul yatırımları 6 milyarı aşacak

Mehmet KAYA/ANKARA Ödemeler dengesi içinde yabancı doğrudan yatırımlar son zamanlarda yerinde sayma eğilimi gösteriyor. Buna karşılık yabancı …

Bitcoin ve ETH’den Çıkan Kurumsal Para, Bu 3 Altcoin’e Girdi!

Dijital varlık yatırım ürünlerinde, 63 milyon dolar ile arka arkaya beşinci çıkış haftası oldu. Çıkışlar, son 5 haftada toplam 99 milyon dolar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.