Antalya’da turist yoğunluğu başladı

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, kentte yoğunluğun başladığını lisana getirerek bu yılki turist sayısı ve gelir noktasında beklentilerin yüksek olduğunu kaydetti.

Rusya-Ukrayna savaşına karşın kentteki turizm hareketliliğinin hem Antalyalıları hem de kesimi sevindirdiğini söyleyen Yazıcı, “Yaklaşık bir aydır günlük 25 bin ile 30 bin ortasında yabancı turist girişimiz var, hafta sonları bunun günde 40 bin, 45 bine kadar çıktığı oluyor. Bu dönemde devam ediyor.” dedi.

Antalya’nın 2019’da yaklaşık 15 milyon 600 bin, geçen yıl ise 9 milyon 94 bin yabancı konuk ağırladığını anımsatan Yazıcı, “Bu yıl Rusya ve Ukrayna ortasındaki tatsız olay olmasaydı beklenti 2019’un sayılarını geçmekti, geçen yılı kesinlikle geçeriz, 2019’un sayılarına da yaklaşabiliriz.” diye konuştu.

SIRALAMA DEĞİŞTİ

Vali Yazıcı, bu yıl kente gelen turistlerin milliyetlerinde de değişiklik yaşandığını kaydetti.

Kente turist gönderen ülkeler sıralamasında geçen yıl Rusya’nın açık orta önde olduğunu, Ukraynalı turistlerin ise ikinci sırada yer aldığını anımsatan Yazıcı, Almanya, Polonya ve İngiltere’nin ise birinci 5’te bulunduğunu kaydetti. Bu yıl ise sıralamanın büsbütün değiştiğine işaret eden Yazıcı, şunları söyledi:

“Geçen yıl oransal manada yüzde 40 civarında Rus, yüzde 14 civarında da Ukrayna’dan turist gelişleri vardı. Gelen yabancı konukların yaklaşık yüzde 55’i Rusya ve Ukrayna’dandı. Bu yıl tablo biraz değişti. Ocaktan bu yana gelen konuk sayısı 1 milyon 218 bin. 2019 sayılarının biraz altında lakin güzel bir sayı. Geçen yıl tıpkı periyotta 445 bin kişi gelmişti. Bu yıl gelen turistlerin yüzde 29,5’i Almanya’dan, yüzde 13,5’i İngiltere’den, yüzde 13 civarı Rusya’dan, yüzde 6,40’ı Hollanda’dan, yüzde 4 civarı da Polonya’dan. Ukrayna’dan gelen konuklarımız doğal olarak azaldı. Fakat Avrupa ve Kuzey Avrupa’dan gelişler arttı. Almanya ve İngiltere’den gelişlerin artmış olmasından kesim çok mutlu. Savaşa karşın âlâ bir dönem bekliyoruz.”

Turizmde pazar çeşitliliğinin de arttığını söz eden Yazıcı, gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerekse bölümün uzun vakittir çeşitliliği artırmaya yönelik kıymetli çalışmalar yaptığını bildirdi. Bilhassa Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde tesirli tanıtımlar yapıldığını aktaran Yazıcı, çok önemli kontaklar kurulduğunu ve bilhassa Kuzey Avrupa ülkelerinden dönüşler olmaya başladığını söz etti.

GELİRİN ÜÇTE BİRİNİ SAĞLIYOR

Vali Yazıcı, Antalya’da turizmin dünya standartlarında yapıldığını belirterek, “Kovid-19 periyodunda de İnançlı Turizm Sertifikası ile başarımızı tüm dünyaya gösterdik. Akdeniz çanağında bizim kalitemizde, uygun fiyatlarda hiçbir ülke bu hizmeti veremiyor. Biz hem en düzgününü yapıyoruz hem de o hizmet kalitesine karşın fiyatımızı da düşük tutuyoruz. Bu da bizim cazibemizi artırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya’nın gerek yatak kapasitesi gerekse 5 yıldızlı otel sayısı bakımından Türkiye’de birinci sırada yer aldığını vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:

“680 bin civarında yatak kapasitemiz, 428 tane 5 yıldızlı otelimiz var. Bu çok büyük bir sayı. Pek çok ülkede yok bile. En fazla 5 yıldızlı otelimiz Manavgat ilçesinde. Türkiye’ye gelen turistin yaklaşık 3’te biri bize geliyor, en yüksek konaklama bizde, müddet manasında. Türkiye’deki turizm gelirlerinin yaklaşık 3’te biri de bu kentten kazanılıyor. Hoş bir yılı tamamlayacağız. Ülkemize olan katkımız, yarattığımız katma kıymet bu yıl da hoş olacak. Alkışlanacak formda hem hizmet sunacağız hem de ülkemize gelir getireceğiz.”

KAYNAK: AA

Related Posts

İTO Başkanı Avdagiç: Vergi baremlerinin asgari ücretle aynı oranda artırılmasını bekliyoruz

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç yeni asgari ücrete ilişkin değerlendirmede bulundu. Avdagiç, yeni asgari ücretin yüzde 30 …

Erdoğan’dan ‘asgari ücret’ açıklaması: Arkadaşlar cami ağyarını mani şekilde bitirler

Biliyorum ki Asgari Ücret Tespit Komisyonu en ideal seviyeyi belirleyecek. Biz de inşallah müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle …

Bu Altcoin’e Sermaye Akıyor! Perde Arkasında Ne Var?

Çöken Terra (LUNA) ekosisteminin orijinal Blockchain’i olan TerraClassic (LUNC), yatırımcılar arasında ilgi görmeye devam ediyor. Bu esnada …

Ekonomik itimat endeksi yüzde 3,3 geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ait ekonomik inanç endeksi datalarını yayınladı. Ekonomik inanç endeksi mayıs ayında 96,7 iken …

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan selden etkilenen bölgelere 2,5 milyon TL destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, selden etkilenen Yenice ilçesinde incelemelerde bulunmak için Karabük’e geldi. Karabük Valiliği’nde son …

Üreticiler ‘kur korumalı’ fındık fiyatı istiyor

Döviz kurları nedeniyle açıklanan fındık taban fiyatının bir mühlet sonra manasını yitirdiğini söyleyen Arslan Soydan, kur muhafazalı fındık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.