Almanya bu Türk’ü konuşuyor! Meskende bulduğu parayı açıklayınca bayan şoka girdi

Almanya’da ölen bir kişinin konutunda bulduğu parayı, mirasçısına veren Hüseyin Ersoy, bayanın para ölçüsünü duyunca şoka girdiğini söyledi.

Almanya’da ölen insanların meskenlerini tasfiye eden Sinoplu Hüseyin Ersoy, ülkede gündem oldu.

Baden-Württemberg eyaletinde yer alan Mannheim kentinde yaşayan Ersoy, bir meskende bulduğu parayı mirasçısına geri vermesi sonrası ülkenin gündemine oturdu.

OLAY, DOLABIN KAPAĞINI AÇMASIYLA BAŞLADI

Almanya’da kahraman ilan edilen 45 yaşındaki 3 çocuk babası Ersoy’u, Almanya’nın gündemine oturan olay ise hayatını kaybeden bir adamın konutunu boşalttığı sırada bir dolabın kapağını açmasıyla başladı.

İşçi olarak 1999’da Almanya’ya gelen Ersoy yaptığı açıklamada, 17 sene bir fabrikada çalıştıktan sonra fabrikadan ayrılıp kendi işini kurduğunu belirterek, “Boşaltılması gereken konutlar, dükkanlar, bodrum katları, çatı ortaları varsa bahçeler üzere yerlerin boşaltılması gerekiyor. Benim de mesken boşaltma, daire boşaltma, iş yeri boşaltma firmam var” dedi.

“ÇANTAYI AÇINCA İÇİNDE KİTAP DEĞİL PARA OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Başına gelen olayın boşaltılması gereken bir daire işi ile başladığını aktaran Ersoy, “Normal bir formda işimizi aldık daire içinde işimiz bitince bodrumdaki oda kısmına geçtim sonraki gün orada fazla iş olmadığı için esasen bir sonraki güne bırakmıştım. Eski bir dolabın içindekileri boşaltırken, kutunun içerisinden bir torba çıktı. İçerisinde kitap olduğunu düşündüm. Çantayı açınca içinde kitap değil para olduğunu gördüm” dedi.

“HİÇ BU KADAR ÇOK PARAYI BİR ORTADA GÖRMEMİŞTİM”

İlk başta çanta içerisindeki paraların uydurma olduğunu düşündüğünü aktaran Ersoy, “Ufak bir denetimden sonra paraların uydurma olmadığını anladım. Yüklü bir ölçü olduğunu anladım ve heyecanlandım. Zira hiç bu kadar çok parayı bir ortada görmemiştim” tabirlerini kullandı.

“SAYDIĞIMDA 557 BİN EURO ARTI 2 BİN 700 İSVİÇRE FRANK’I VARDI”

Dairedeki işlerini bitirdikten sonra buldukları paraları saymak üzere konuta götürdüklerini aktaran Ersoy, “İşimizi bitirip paraları konuta götürdüm. Saymam gerektiğini düşündüm. Zira az bir meblağ değil. Saydığımda 557 bin euro artı 2 bin 700 İsviçre Frank’ı vardı” dedi. Paraları saymasının akabinde eşi ve çocuklarına durumu anlattığını söz eden Ersoy, “Eşimle ve çocuklarımla konuşup, bu paranın bize ilişkin olmadığını düşünerek parayı teslim etmek üzere bayanı aradık. Kendim imam hatip mezunu olduğum için kul hakkının miras hakkı olduğunu düşünerek teslim ettik” dedi.

“O PARAYI SAHİPLENEMEZDİK”

Ersoy, “Rabbim her şeyle bana gelin lakin kul hakkıyla gelmeyin, diyor. Bunu bilerek o parayı sahiplenemezdik. Alman bayanı aradığımızda işimizi bitirdiğimizi ve anahtarı teslim etmek istediğimizi birebir vakitte meskende bir ölçü para bulduğumuzu lakin ölçüsü belirtmeden izah ettik” dedi.

“BAŞTA BİZİMLE GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ”

Covid-19 salgını nedeniyle paranın mirasçısının kendileriyle birinci etapta görüşmek istemediğini aktaran Ersoy, “O vakitler Covid-19’un en ağır periyotları olduğu için bayan korona virüs tehlikesi sebebiyle bizimle görüşmek istemediğini belirtti. Ben ısrarla görüşmemiz gerektiğini belirttim. 9-10 gün sonrası için randevu verdi. Kendisi bu civarda değildi ve öbür bir kentte yaşıyordu. Ailenin tek çocuğuydu” dedi.

“O PARAYA DOKUNAMAZDIK”

Eşiyle birlikte dairede buldukları parayı mirasçısına teslim etmeye gittiklerini belirten Ersoy, mirasçıya birinci olarak kendisini buraya getiren kuvvetin İslamiyet olduğunu belirttiğini aktararak, “Kendisinin isteği olmadan muhakkak 1 euroya dahi dokunamayacağımızı söyledik. Ben bunu kendim söyledim ve konuşmanın devamını eşime bıraktım. Bayan eşime ne kadar para buldunuz diye sordu. Eşim kestirim edin deyince bayan 500 euro ya da 600 euro civarı olabilir diye iddia etti” dedi.

“PARAYI GÖRÜNCE ŞOKA GİRDİ”

Mirasçının kestirimlerinin yanlış olduğunu kendisine söyleyince bayanın kendilerine “50 bin euro olamaz” dediğini aktaran Ersoy, “Eşim 50 bin euro değil fakat 550 binden fazla olduğunu söyleyebilirim, dedi. Kendisi latife yaptığımızı zannetti. Parayı kendisine gösterip masanın üzerine koyunca o da şok geçirdi. Zira babasının bu türlü bir parası olduğundan kendisinin de haberi yokmuş. Emaneti sahibine teslim edince kuşlar üzere hafifledim. Kul hakkı yemeyi Allah kimseye nasip etmesin” dedi.

Related Posts

Galatasaray’da Mostafa Mohamed kararı

Dursun Özbek’in lider seçilmesinin akabinde sarı-kırmızılı grupta yoğunluk sürat kazandı. Sarı-kırmızılılarda Mostafa Mohamed konusunda da bir …

İşgalci İsrail Nablus’ta 62 Filistinliyi yaraladı

İsrail güçleri ile Filistinliler ortasında dün gece Filistin’in Batı Şeria bölgesinin kuzeyinde yer alan Nablus kentinde çıkan çatışmalarda, 62 …

Fenerbahçe’den 4 gollü prova!

Yeni dönem hazırlıklarını sürdüren Fenerbahçe Futbol Grubu, hazırlık maçında Katar grubu AL Shamal’ı 4-2 mağlup etti. Can Bartu Tesisleri’ndeki …

Antalya’da kirayı artırmak isteyen konut sahibi su sayacını söktürdü

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde 2 yıldır kiracı olarak ikamet eden Orhan Atik, konut sahibi ile kira uyuşmazlığı …

SON DAKİKA HABERİ: Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi Beyaz Saray’dan açıklama

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Iğdır’daki kaçakçılara operasyon: Ermenistan’dan getirilen 2 külçe altın ele geçirildi

Iğdır’da alınan bir duyum üzerine Karakoyunlu İlçe Jandarma Komutanlığı ve 3. Hudut Bölük Komutanlığınca, Türkiye-Ermenistan hududuna yakın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.