Adaylar sınav merkezlerine gelmeye başladı

AYT oturumunda adaylara tüm bölümlerden 160 soru sorulacak ve 180 dakika zaman tanınacak. AYT, alan yerleştirme puanının yüzde 60’ını oluştururken dün yapılan Temel Yeterlilik Testi’nden alacakları puanın ise yüzde 40’ı yansıyacak.

AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi’nde 40 soru bulunuyor. Bu 40 soru şöyle dağılıyor: Türk Dili ve Edebiyatı 24 soru, Tarih-1 10 soru Coğrafya-1 6 soru.

Sosyal Bilimler-2 Testinde Tarih-2 11 soru, Coğrafya-2 11 soru, Felsefe Grubu (Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık) 12 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ek olarak Felsefe Grubu 6 soru olmak üzere toplamda 40 soru var.

Matematik Testi de toplam 40 sorudan oluşurken, Fen Bilimleri Testi’nde 14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji olmak üzere toplam 40 soru sorulacak.

İstanbul’da Alan Yeterlilik Testi’ne 393 bin 98 ve Yabancı Dil Testi’ne  39 bin 904 öğrenci girecek. Sınav yerleri ve çevresinde önlemler alındı.

09.30: KAPILAR AÇILDI 

Saat 09:00’da sınav merkezlerinin kapıları açıldı. İsteyen aday o saatten itibaren sınav salonuna girebiliyor. Ancak adaylar aileleriyle biraz daha vakit geçirebilmek, heyecanlarını azaltmak ve son tavsiyeleri almak için kapı önlerindeki bekleyişlerini sürdürüyor. Kapıların kapanış saati olan 10:00’a doğru adayların içeri girmek için sıra olması bekleniyor. Öte yandan adaylara kimlik kartı ve sınava giriş belgelerinin son kontrollerini yapmaları için görevliler tarafından aralıklı olarak uyarı yapılıyor.

 

ADAYLAR VE AİLELER DE KAPI ÖNLERİNE GELMEYE BAŞLADI
09.15
Sabahın erken saatlerinde sınav yerine gelen adaylardan Hatice Beyazay son hazırlıklarını yapmak için kulaklığını taktı ve kahvaltısını yaparken internetten konu tekrarlarını izledi. Erken gelen adaylardan;

Necati Berke: “TYT pek iyi geçmedi açıkçası çalışmamıştım. Soruları görünce üzüldüm çünkü çalışsam yapabilirdim. Stres faktörü de devreye girince epey kötü geçti diyebilirim. Bu sabah stresle başa çıkabilmek için 08:00 sıralarında sınav yerine tek başıma geldim.  Sınava sayısaldan gireceğim hedefim mühendislik.”

Harun Talha Özsoy: “İkinci sınava girişim. Dünkü sınav bence basitti. Matematikte beklediğimin üstünde soru yaptım. Türkçe de gayet iyi geçti. En çok sosyal zorladı. Sınava hazırlık sürecinde hem sosyal faaliyetlerde bulundum hem de sınava çalıştım. Bugünden umutluyum. Zaten AYT konularını daha çok seviyorum. Hedefim İstanbul ya da Ankara Üniversitesi.”

Dilan Ürkmez: “Mezuna kaldım ben bir sene. Dün Türkçe biraz zorladı. Keşke matematikten başlasaydım dedim. Sürem pek yetmedi. Ama ben 6 aydır AYT’ye çalışıyorum. Sınava hazırlık sürecinde sabah akşam çalıştım diyebilirim. Bu sınavdan daha umutluyum. Dün çok heyecanlıydım. Bugün biraz heyecanım azaldı. Kendimi iyi hissediyorum şu an, sınava hazırım.”

Ceyda Nur Tiryaki: “Dün sınavım güzel geçti. Benim belirli bir çalışma programım vardı hazırlık sürecinde onu hiç bozmadan çalıştım. Bol bol deneme çözdüm. Şu anda mutlu hissediyorum çünkü çalıştım. Umarım emeklerimizin karşılığını alacağız. Eczacılık ya da fizyoterapi bölümünü İstanbul’da kazanmak istiyorum.”

Kardelen Yöndem: “Dün Türkçe zorladı ama genel olarak iyi geçti sınav. Şu an ise karmaşık duygular içindeyim. AYT matematik biraz zor o beni korkutuyor. Şu an çok heyecanlıyım aslında. Sınava son 1 hafta kala beslenmeme de dikkat ettim, uyku düzenime de. Kazanmak için her şeyi yaptım diyebilirim. İstanbul’da bir üniversite kazanmak istiyorum.”

Eda Yöndem (Veli): “Ben ondan daha çok heyecanlıyım. Dün beklerken de çok heyecanlıydım bugün de o heyecan devam ediyor. Ben de İstanbul’da bir üniversite kazanmasını, yanımda olmasını istiyorum. Allah tüm sınava girenlere yardım etsin.”

Kaan Özbek: Dün TYT’de çok zorlandım. İki şık arasında kaldığım çok soru vardı ama dünkü sınav benim için geride kaldı kafamda bitirdim, önemli olan AYT. Basketbol oynadığım için heyecan bende pek olmuyor böyle zorlu günlere alışkınım. Hedefimde mühendislik var.

 

Related Posts

Galatasaray’da Mostafa Mohamed kararı

Dursun Özbek’in lider seçilmesinin akabinde sarı-kırmızılı grupta yoğunluk sürat kazandı. Sarı-kırmızılılarda Mostafa Mohamed konusunda da bir …

İşgalci İsrail Nablus’ta 62 Filistinliyi yaraladı

İsrail güçleri ile Filistinliler ortasında dün gece Filistin’in Batı Şeria bölgesinin kuzeyinde yer alan Nablus kentinde çıkan çatışmalarda, 62 …

Fenerbahçe’den 4 gollü prova!

Yeni dönem hazırlıklarını sürdüren Fenerbahçe Futbol Grubu, hazırlık maçında Katar grubu AL Shamal’ı 4-2 mağlup etti. Can Bartu Tesisleri’ndeki …

Antalya’da kirayı artırmak isteyen konut sahibi su sayacını söktürdü

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde 2 yıldır kiracı olarak ikamet eden Orhan Atik, konut sahibi ile kira uyuşmazlığı …

SON DAKİKA HABERİ: Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi Beyaz Saray’dan açıklama

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Iğdır’daki kaçakçılara operasyon: Ermenistan’dan getirilen 2 külçe altın ele geçirildi

Iğdır’da alınan bir duyum üzerine Karakoyunlu İlçe Jandarma Komutanlığı ve 3. Hudut Bölük Komutanlığınca, Türkiye-Ermenistan hududuna yakın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.