ABD’de tüketici itimadı son 11 yılın en düşük düzeyinde

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı mayıs ayına ait Tüketici İnanç Endeksi kesin datalarını açıkladı.

Buna nazaran, Tüketici İnancı, mayısta geçen aya kıyasla 6,8 puan azalarak 58,4 pahasına geriledi.

Kelam konusu data aşağı taraflı revize edilirken mayıs ayına ilişkin öncü bilgi 59,1 olarak açıklanmıştı.

Bu periyotta Ağustos 2011’den bu yana kaydedilen en düşük düzeye gerileyen tüketici itimat endeksi, nisanda ise 65,2 düzeyinde gerçekleşmişti.

Amerikalıların şu anki finansal şartlara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik şartlar endeksi, mayısta aylık bazda 6,1 puan azalarak 63,3’e indi.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise tıpkı periyotta aylık 7,3 puanlık azalışla 55,2’ye düştü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Yöneticisi Joanne Hsu, tüketici inancındaki son düşüşün, enflasyon telaşları nedeniyle tüketicilerin iktisada ait beklentilerinin yanı sıra büyük ölçüde konut ve güçlü tüketim malları için mevcut satın alma şartlarına ilişin devam eden olumsuz görüşlerden kaynaklandığını belirtti.

Tüketicilerin ferdî mali durumlarına ait gelecek beklentileri konusunda daha az karamsar olduğuna işaret eden Hsu, tüketicilerin 4’te 1’inden azının bundan bir yıl sonra mali açıdan daha makus durumda olmayı beklediğini, uzun vadede ise tüketicilerin birçoklarının mali durumlarının gelecek 5 yıl içinde güzelleşeceğini öngördüğünü aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.