7 yıldır süren göz altı torbası ameliyatı davası

DUVAR- İstanbul’da yaşayan banka çalışanı Hava Ünlü (37) göz altı torbalarından rahatsız olunca özel bir hastaneye başvurdu. Profesör Hekim Ozan S.S. (52) teze nazaran ameliyat sonrasında Meşhur’un yüzünde hiçbir iz kalmayacağını vadederek 2015 yılında ameliyat gerçekleştirdi. Gözlerinin altında ameliyat izi kaldığını fark eden Ünlü, şikayetçi olunca Ozan S.S. hakkında 2 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Ozan S.S., yargılama sonucunda 9 bin lira isimli para cezasına çarptırıldı ama İstinaf Mahkemesi kararı bozdu. Hukuk gayretinin 7 yıldır devam ettiğini kaydeden Ünlü, “Çok sıkıntı süreçler geçirdim. Ruhsal olarak ve ruhen çöktüm” dedi.

ADLİ TIP KURUMU: KURALLARA UYGUN DEĞİL

Yüzünde iz kalmasının akabinde Ünlü, şikayetçi olunca Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ozan S.S. hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında istenen İsimli Tıp Kurumu raporunda, “Söz konusu izler göz önünde bulundurulduğunda ameliyat tekniğinin tıbben gerçek olmadığı, bu nedenle Ozan S.S.’nin uygulamalarının tıp biliminin genel kabul görmüş prensip ve kurallarına uygun olmadığı oy birliğiyle mütalaa olunur” sözleri kullanıldı.

6 AYDAN 2 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Raporun akabinde Ozan S.S. hakkında 2019 yılında “Yüzde sabit iz bırakacak biçimde taksirle yaralama” hatasından 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

‘BENDEN KAYNAKLI RASTGELE BİR KUSUR KELAM KONUSU DEĞİL’

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Ozan S.S., kelam konusu ameliyatın göz altından ve göz içinden yapılacak kesiyle olabileceğini, kendisinin göz içinden yapmayı tercih ettiğini söyledi. Ameliyatın başarılı bir halde gerçekleştiğini ancak Meşhur’un bir müddet sonra pansuman için hastaneye gelmediğini sav eden Ozan S.S., “Benden kaynaklı rastgele bir kusur kelam konusu değildir. Meşhur’un yaralanmasına sebebiyet vermem kelam konusu olamaz. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

YEREL MAHKEME 9 BİN LİRA İSİMLİ PARA CEZASINA ÇARPTIRDI

2021 yılında davayı karara bağlayan mahkeme sanık Ozan S.S.’yi “Yüzde sabit iz bırakacak formda taksirle yaralama” kabahatinden 9 bin lira isimli para cezasına çarptırdı. Mahkeme kararın açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) yer olmadığına da hükmetti.

İSTİNAF KARARI BOZDU

Kararı 2022 yılında inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İSTİNAF) 19. Ceza Dairesi, mahallî mahkemenin evrak kapsamına uygun düşmeyen münasebetlere HAGB’ye yer olmadığına dair karar vermesinin adap ve yasaya karşıtlık oluşturduğuna kanaat getirdi. İSTİNAF, bu nedenlerle lokal mahkemenin verdiği kararın bozulmasına karar vererek belgeyi tekrar birinci derece mahkemesine gönderdi.

TAZMİNAT DAVASI GÖRÜLMEYE DEVAM EDİYOR

Ayrıca Hava Ünlü, avukatı Feray Köksal aracılığıyla 100 bin lira manevi tazminat ve bilinmeyen maddi alacak davası açtı. Tazminat davasının Anadolu Adliyesi’nde görülmeye devam ettiği öğrenildi.

‘AYNAYA BAKTIĞIMDA İKİ TANE KESİK OLDUĞUNU GÖRDÜM’

DHA’ya konuşan Hava Ünlü, Profesör Hekim Ozan S.S.’nin kendisine hiçbir iz kalmayacağı vaadinde bulunduğunu öne sürerek “Ameliyata girdim, çok ağrım vardı. Başımda refakatçi olarak duran kuzenim ve arkadaşım ağrım olduğunu doktora söyledi. O kadar ağrım vardı ki ağlıyordum. Çocuk olmadığımı, bunun kesinlikle geçeceğini ve bunun olağan olduğunu söyledi. Gözümdeki bantların bana yalnızca ödem için olduğunu ve rastgele bir kesik olmadığını söylemişti. Hastaneden çıktığımda dahi yüzümde kesik olduğunu bilmiyordum zira hekimim bana söylemedi. Ameliyattan sonra konuta gittim, ağrılarım çok artıyordu. Üçüncü gün uyandığımda gözümdeki bant düştü ve annemin ‘Gözünün altında kesik var, dikiş var’ demesiyle aynaya koştum. Baktığımda gözümün altında iki tane kesik olduğunu gördüm” halinde konuştu.

‘RAPORLAR NEDENİYLE İŞTEN ATILDIM’

Bunun akabinde hekimiyle konuştuğunu ve tabibin kendisine “Herhangi bir sorun yok, bu iz yüzde yüz gidecek, katiyen hiçbir iz kalmayacak” dediğini argüman eden Ünlü, şöyle devam etti: “Daha sonra ağrılarım devam etti, şişliklerim daha berbata gitti, morluklar artmaya başladı. Hekim her 3 ayda 1 denetime gitmemi söylemesine karşın ben her ay denetime gidiyordum. Tabibim çok telâşlı olduğumu söylüyordu bana. 3 ayın sonunda 6 ay sonra çok güzel olacağımı söyledi, 6 ay sonra gittim ve daha uygun olacağımı söyledi. 1 yılın sonunda ise artık gözümde 2 tane bariz bir halde sabit bir iz vardı ve bunun bir daha asla geçmesinin mümkün olmadığını söyledi.”

Doktordan şikayetçi olduğunu ve hukuk gayretinin 7 yıldır devam ettiğini kaydeden Ünlü, “Bu süreç içerisinde çok sıkıntı süreçler geçirdim. Rapor almak zorunda kaldım, düzeltme ameliyatı ve öbür ek tedaviler için aldığım raporlar nedeniyle işten atıldım. Ruhsal olarak ve ruhen çöktüm” dedi.

AVUKAT KÖKSAL: TABİP HAKKINDA DİSİPLİN CEZASI UYGULANDI

Avukat Feray Köksal ise müvekkilinin ameliyattan yaklaşık 1 yıl sonra kendisine geldiğini ve tabip hakkında savcılığa şikayet dilekçesi sunduklarını belirtti. Yapılan soruşturmada evrakın İsimli Tıp Kurumu’na gönderildiğini ve İsimli Tıp Kurumu (ATK)’nun kuşkulu tabibi ameliyat tekniği konusunda yanılgılı bulduğunu vurguladı.

Yapılan yargılama sonunca sanığın 9 bin lira isimli para cezasına çarptırıldığını kaydeden Avukat Köksal, açtıkları belgisiz alacaklı tazminat davasının ise hala devam ettiğini söyledi. Avukat Köksal, şöyle devam etti: “ATK raporuna nazaran müvekkilimin sağ ve sol göz altında iki tane kalıcı iz niteliğinde skar yani ameliyat izi mevcut ve bu izlerle müvekkilimin ömür boyunca yaşaması gerekiyor. Ancak tazminat taleplerimizin kabulü halinde elde edeceğimiz parayla müvekkilimin birtakım tedaviler olması gerekiyor. Bunlar epey kıymetli tedaviler. Biz davalı hekimden bu ziyanımızı bir an evvel gidermesini talep ettik zira müvekkilimin yaşı ilerledikçe ameliyat izlerinin yok olması gitgide güçleşiyor. Yani müvekkilimin ziyanı her geçen gün daha da büyüyor. Şu an tazminat davamızda belge yeniden isimli tıpta. Müvekkilimizin gözünde oluşan iş gücü kaybının tespiti için bir araştırma yapılıyor isimli tıp tarafından. Yargılama süreci devam ediyor, müvekkilimin yaklaşık 7 yıldır mağduriyeti devam ediyor ve davalı tabip bugüne kadar müvekkilimin maddi ve manevi ziyanını şimdi karşılaşamadı. Hakikaten hekimine güvenerek bu ameliyatı olmasına karşın kendisi ve şahitler tarafından tabir edildiği üzere yüzde yüz güzelleşme garantisi ve hiçbir iz kalmayacağına dair garanti verilerek yapılmış bir ameliyat. Ameliyat tekniği yanlışlı; göz pınarından yani gözün içinden girilerek yapılması gereken bir ameliyat, göz altından kesmek suretiyle yapılmış. Bu ameliyat tekniği İstanbul Tabip Odası tarafından da kusurlu bulunarak davalı hekim aleyhinde disiplin cezası uygulanmıştır” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Çene estetiği riskleri nelerdir?

Çene Estetiği riskleri nelerdir? Çene estetiği yaptırmayı düşünenler çene estetiği sonrası oluşabilecek risklerin neler olduğu hakkında …

Ben ve savunma mekanizmaları- anna freud

Anna Freud, bu kitabı 1936 yılında babası Sigmund Freud’un sekseninci doğum gününde armağan olarak yayımladı. Mükemmel bir doğum günü hediyesi …

Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Kabak çekirdeğinin mide ve bağırsaklara yararları…

Kabak çekirdeğinin bilinen yararları dışında en çok da mide rahatsızlıklarına yeterli gelmektedir. Bilhassa de çok fazla tüketilmesinin akabinde …

83 ilaç geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Toplumsal Güvenlik Kurumu Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Sıhhat Uygulama Bildirisi (SUT) düzenlemesi …

Uşak’taki İlayda bebek, bağırsakları göğüs kafesinde doğdu

Uşak’ta 35 haftalıkken dünyaya gelen İlayda bebek, teneffüste zahmet çekmeye başladı. Tedaviye alınan bebek, yapılan tetkiklerde bağırsakları …

Corona sonrası ortaya çıkan koku bozukluğunun sebebi bulundu

“Parosmi” olarak bilenen ve Covid-19 geçiren kimi hastalarda da görülen koku bozukluğunun sebebi bulundu. Bilim insanları, kimi yiyecek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.